Powiat

Które straże do systemu?

Zdjęcie ilustracyjne.
PIXABAY.COM
Które straże do systemu?

Państwowa Straż Pożarna w Kłobucku widzi potrzebę włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jeszcze jednej lub dwóch jednostek OSP z terenu powiatu kłobuckiego. Dla ochotników oznaczałoby to lepszy sprzęt i szkolenia. Kto ma szanse, aby w takim systemie się znaleźć?

W Polsce w 1995 roku postawiono na wyselekcjonowane jednostki straży ochotniczej jako sposób wsparcia działań straży państwowej – i te wybrane OSP włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Sieć KSRG jest ciągle poszerzana, choć z umiarem, bo wiąże się z wydatkowaniem środków. Są to wszak jednostki najlepiej wyszkolone i wyposażone. W naszym powiecie jest ich obecnie 21. Ostatnią, którą jak dotąd włączono do systemu, jest OSP Szyszków z gminy Lipie. Kolejka chętnych znalazłaby się dłuższa niż wskazują na to potrzeby – które szacuje na podstawie istniejących zagrożeń państwowa straż pożarna.
– Ze względu na dość duży obszar powiatu optymalne byłoby włączenie do KSRG jeszcze co najmniej jednej albo nawet dwóch jednostek OSP z północy powiatu, czyli z terenów gminy Popów i ewentualnie Lipie – informował radę powiatu podczas ostatniej sesji komendant Robert Ladra.
Bliżej celu ma tu być jednostka z Popowa, bo w tej gminie tylko jedna OSP należy teraz do systemu.

„System” nie jeździ
Jednostki w KSRG są lepiej doposażane i statystycznie to one najczęściej kierowane są do akcji (do pożarów, ale też wszelkich innych miejscowych zagrożeń bezpieczeństwa – jak choćby wypadki drogowe). Statystycznie tak właśnie jest, choć jeśli spojrzeć dokładniej, bywa z tym różnie. W roku ubiegłym najczęściej spośród jednostek w systemie wyjeżdżały OSP z Krzepic (94 razy), Miedźna (69) i Truskolas (67), ale były też takie z ledwie kilkoma interwencjami. Natomiast wśród jednostek spoza systemu OSP Popów wyjeżdżała w ubiegłym roku 50 razy. To wynik bliski czołówki naszych jednostek w KSRG. Oczywiście nie sposób tu porównywać bez refleksji, bo o ilości wyjazdów, co naturalne, decyduje też sama liczba zdarzeń losowych, w których potrzebna jest interwencja straży. Ale i tak takie statystyki dają pewne wyobrażenie o roli odgrywanej przez poszczególne jednostki w zapewnianiu nam bezpieczeństwa. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024