Przystajń

Żeby uczniowie nie marzli

– Nie było nigdy podstaw, żeby z tego powodu odwoływać zajęcia. Ale to nie zmienia faktu, że obecne kotły nie mają zapasu, nie mają mocy – powiedział GK Henryk Mach.
ARCHIWUM
Żeby uczniowie nie marzli

PROBLEM. chociaż piece na ekogroszek ogrzewające Zespół Szkół w przystajni nie liczą sobie jeszcze nawet 10 lat, to przy większych mrozach nie dają rady. – ich sprawność jest fatalna. wielokrotnie już nam to sygnalizowano – mówi wójt Henryk Mach. Gmina rozważa montaż np. pomp ciepła. ale czy można wdrożyć to rozwiązanie, określi dopiero audyt energetyczny

Wójt przyznaje, że jest problem, ale jednocześnie zaznacza, że nie na tyle duży – przynajmniej jak dotąd – żeby uczniowie musieli marznąć.
– Nie było nigdy podstaw, żeby z tego powodu odwoływać zajęcia. Ale to nie zmienia faktu, że obecne kotły nie mają zapasu, nie mają mocy – powiedział GK Henryk Mach. – Nie chciałbym wdawać się w szczegóły techniczne w kwestii dlaczego tak jest. Może nieodpowiednio dobrano parametry. Może przyczyna jest inna. W każdym razie nie są to urządzenia dobre i musimy się zastanowić, co zrobić, żeby problem wyeliminować – dodaje.
W tym celu urząd zlecił przygotowanie audytu energetycznego, który określi, jakie rozwiązanie można w ZS wdrożyć. Wyników spodziewa się w połowie czerwca. Poważnie myśli o montażu pomp ciepła.
– Audyt powinien wykazać, czy możliwe jest w ogóle użycie ich w tym obiekcie, a także czy będą wystarczające. Może się okazać, że i tak będziemy jeszcze musieli dołożyć grzejniki w poszczególnych pomieszczeniach. A może będziemy musieli pójść w kierunku wymiany kotłów i przerobienia całej instalacji – wyjaśnił wójt.
Chodzi nie tylko o to, żeby było ciepło, ale również o koszty. Obecnie do ogrzania zespołu szkół potrzeba ok. 80-90 ton ekogroszku na sezon, czyli sporo. A przecież ukropu nie ma.
Na zakup i montaż nowych urządzeń grzewczych można pozyskać dofinansowanie – zarówno unijne, jak i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Trzeba jednak wykazać, że dzięki zrealizowanej przy udziale tych pieniędzy inwestycji nastąpiło ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Henryk Mach podkreślił jednak na kwietniowej sesji rady gminy, że osiągnięcie tzw. efektu ekologicznego powinno być łatwe. Pompy ciepła to w końcu proekologiczne źródła ciepła.
– W dodatku są oszczędne, więc inwestycja na pewno się zwróci – skwitował. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

Wójt podsumowuje rok

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Na co pójdą gminne pieniądze?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Ile nowych książek w ciągu roku?

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

Kiermasz świąteczny w Przystajni

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Zasłużony dla województwa

Jarosław Jędrysiak12 grudnia 2023

Policjanci szkolili strażaków ochotników

Jarosław Jędrysiak23 listopada 2023