Powiat

Jarosław Grabowski drugi, Artur Pelikan trzeci

Dominik Sas (KB Florian Zajączki Drugie) na 10-kilomtrowej trasie XII Dobrodzieńskiej Dychy.
ARCHIWUM DOMINIKA SASA

BIEGANIE. Z imprez biegowych rozgrywanych w Dobrodzieniu, Koszwicach i Poczesnej powrócili z sukcesami biegacze mieszkający na terenie naszego powiatu. Podczas rywalizacji na biegowych trasach towarzyszyły im różne warunki pogodowe

Podczas padającego ciągle deszczu Jarosław Grabowski (KB „Florian”, Zajączki Drugie) wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji OPEN na prowadzącej leśnymi duktami 10-kilometrowej trasie niedzielnego VII Biegu Kamiennego w Koszwicach (gmina Pawonków). Triumfował Adam Stec (Lubliniec/ KU AZS Politechniki Warszawskiej), który pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wynikiem 34,23 ustanowił nowy nieoficjalny rekord trasy. Biegacz z Lublińca przerwał tym samym dwuletnią hegemonię Grabowskiego, który zwyciężał w Koszwicach w 2015 i 2016 roku, a w 2014 był drugi. Odebrał mu również ubiegłoroczny rekord trasy (34,34). Jarosław Grabowski, który stracił do zwycięzcy 23 sekundy, triumfował w tzw. kategorii mężów.

– Do 7 kilometra prowadziłem z 10-metrową przewagą. Potem późniejszy zwycięzca skutecznie zaatakował. Ja, biegnąc swoim dobrym tempem, osiągnąłem metę na drugim miejscu z przewagą prawie trzech minut nad Norbertem Jachymczykiem, z którym rywalizowałem w kategorii mężów – informuje Jarosław Grabowski.

Ciekawostką Biegu Kamiennego w Koszwicach jest nagradzanie triumfatorów wśród kobiet i mężczyzn nie w klasyfikacji OPEN czy kategoriach wiekowych, ale w niecodziennych kategoriach: kawalerowie i panny (do 25 lat), mężowie i żony (do 50 lat), dziadkowie i babcie (do 70 lat) oraz pradziadkowie i prababcie (powyżej 70 lat). Wśród dziadków najlepszy był Witold Maj z Wręczycy Wielkiej (Oldboys Truskolasy/ 43,03), który przybiegł ma 17. miejscu w klasyfikacji OPEN. Na ósmym miejscu finiszował Mirosław Wiśniewski (KB Florian/41,14), a na dziesiątym Przemysław Kilan (KB Florian/41,53). Wśród kobiet, a zarazem w kategorii żon, najlepsza był Dominika Witkiewicz (Węgry/ 45,27).

Artur Pelikan zdobył medalowe trzecie miejsce w odbywającym się również w niedzielę 23 lipca w Poczesnej Urodzinowym Biegu Auchan pod hasłem „Po prostu biegnij”. Biegacz kłobuckiej Niezależnej Grupy Biegowej 5-kilometrową trasę pokonał w czasie 18 minut i 11 sekund. Na 67. miejscu bieg ukończył 16-letni Karol Ujma (Wręczyca Wielka/29,24). W stawce 106 uczestników triumfowali Rafał Formicki (CKS Budowlani Częstochowa/ 17,05) oraz Agnieszka Jeż (Lelów/21,57).

Podczas rozgrywanej w słonecznej pogodzie sobotniej XII Dobrodzieńskiej Dychy w Dobrodzieniu (woj. opolskie) na 18. miejscu linię mety minął Dominik Sas (Starokrzepice/ KB Florian/38,00). W klasyfikacji OPEN zwyciężyli Marcin Błaziński (Wawelno/31,08) oraz Dalia Delewska (MKS MOS Sosnowiec/38,33). (Sas)