Kłobuck, powiat

Kiedy zachoruje pierwszy kłobucczanin?

Sanepid potwierdza, że w tej chwili nie mamy w powiecie zarażonych koronawirusem. Ale pierwszy taki przypadek wydaje się tylko kwestią czasu. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Kiedy zachoruje pierwszy kłobucczanin?

KORONAWIRUS. Nie mamy w tej chwili w powiecie kłobuckim osób z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem. Jest jedno ale: w każdej chwili może się to zmienić. Mówi się, że jest tylko kwestią czasu odnotowanie u nas pierwszej osoby z koronawirusem

Sanepid regularnie publikuje informacje dotyczące stanu zagrożenia epidemiologicznego. Nagłaśniamy je niezwłocznie na naszym profilu na Facebooku. Pada tam zawsze informacja o liczbie osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dziś jest w powiecie jedna taka osoba. Co to znaczy?
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłobucku wyjaśnia nam, że w ten sposób określa się każdą osobę, w której przypadku okoliczności i objawy spowodowały potrzebę hospitalizacji i wykonania testu na obecność koronawirusa, ale nie oznacza to, że taka osoba jest zarażona koronawirusem. Wynik testu może wyjść negatywny. Przypomnijmy, że było już tak, że w powiecie notowano jedną osobę hospitalizowaną, potem zero takich osób, teraz ponownie jedną. Sposób, w jaki Sanepid – nie tylko kłobucki, ale i w innych placówkach w województwie – komunikuje stan zagrożenia epidemią nie uszczegóławia informacji, w ilu przypadkach osób hospitalizowanych test dał wynik pozytywny. Wiadomo, że takie osoby są w sąsiednich powiatach. U nas – według stanu na dziś – jeszcze zakażonych koronawirusem nie ma. Jest to pewna ulga, ale na optymizm jednak za wcześnie.
– Wszyscy obserwujemy, jak rozwija się sytuacja w kraju. Niestety należy przyjmować, że jest tylko kwestią czasu, kiedy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem zostanie odnotowany także w powiecie kłobuckim – mówi nam dyrektor Dorota Barańska-Kaczmarek.
W oficjalnych komunikatach mowa też o osobach objętych kwarantanną. Na dziś to 6 osób w powiecie. Jak i gdzie ją przechodzą?
– Osoby te odbywają kwarantannę w warunkach domowych – odpowiada dyrektor Sanepidu w Kłobucku.
Przypadki, w których osoby zagrożone zakażeniem poddaje się kwarantannie w miejscach innych niż własne mieszkanie czy dom, to te przypadki – jak nam podaje Barańska-Kaczmarek – w których ktoś wraca z zagranicy i musi odbyć kwarantannę, a gdyby trafił do domu, naraziłby na niepotrzebne ryzyko pozostałych członków rodziny. Wtedy po prostu osoba taka trafia do specjalnie przygotowanego punktu odosobnienia, gdzie przebywa przez wyznaczony okres kwarantanny. W tej chwili w naszym powiecie takich przypadków nie ma.
Głośno też w mediach społecznościowych o wyznaczonym u nas miejscu, w którym może się odbywać kwarantanna mieszkańców naszego powiatu. W tym celu wskazany został obiekt na terenie ośrodka zajmującego się terapią uzależnień w Parzymiechach. Jak należy sądzić, znaczenie mogły mieć tu kwestie związane z wyposażeniem i medycznym przystosowaniem obiektu. O ile jednak na polecenie z województwa powiatowe centra zarządzania kryzysowego musiały wskazać tego rodzaju obiekty – i u nas też to uczyniono – o tyle w powiecie kłobuckim obiekt ten jak do tej pory nie musiał być wykorzystywany jako miejsce kwarantanny dla osób zagrożonych zarażeniem koronawirusem. Mówiąc bardziej dosłownie: takie miejsce dla kwarantanny mieszkańców powiatu jest wskazane, ale jak dotąd w tym charakterze nie działa. Bo nie ma jeszcze takiej potrzeby. I oby tak pozostało.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, powiat

Księgi wieczyste z Kłobucka do Częstochowy?

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023

Świętowaliśmy rocznicę konstytucji

Jarosław Jędrysiak7 maja 2022

Podpisanie umów na przebudowę dróg gminnych

Marcin Syguda22 kwietnia 2022

Wsparcie dla goszczących uchodźców

Jarosław Jędrysiak31 marca 2022

Dzień Kobiet

Marcin Syguda8 marca 2022