Zdrowie

Co z bieganiem? Co ze spacerami?

Biegać można, ale dla kondycji psychicznej, a nie fizycznej. Czyli można, ale nie za dużo. W każdym razie warto pamiętać, jak swą aktywność tłumaczyć, gdyby ktoś się do niej przyczepił. ARCH.
Co z bieganiem? Co ze spacerami?

EPIDEMIA. Wiemy, że od 20 kwietnia część ograniczeń w przemieszczaniu została zniesiona. Wcześniej sporo kontrowersji budził zakaz wstępu do lasów. Ryzyko wiązało się też z bieganiem – niby wprost go nie zakazano, ale… wszystko mogło zależeć od oceny osoby w mundurze dokonującej kontroli. Przynajmniej takie przypadki nagłaśniały media. A jak w końcu jest teraz?

Sięgamy do materiałów publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, więc w razie potrzeby można się śmiało powoływać, że się te informacje ma właśnie z wyjaśnień, które ministerstwo publikuje. Są to odpowiedzi wprost na mogące się pojawiać pytania.

Spacer już dozwolony
Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że od 20 kwietnia można przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Bez obaw, że dostanie się mandat czy jeszcze gorszą karę, można już teraz znowu wchodzić do lasów i parków. Ministerstwo wprost i krótko odpowiada na pytanie, czy można wyjść na spacer: „Tak, od 20 kwietnia można”. Można także wybrać się do lasu czy parku na rowerze. Konieczne jest jednak zachowanie przy tym zasad ostrożności. Trzeba więc zachować odstęp co najmniej 2 metrów pomiędzy osobami i zasłonić twarz. Jeśli którejś z tych dwóch reguł nie będziemy przestrzegać, dostaniemy karę nie za wyjście do lasu czy parku, ale właśnie za niezachowanie dystansu lub brak maseczki czy czegoś, co ją zastępuje. Warto też pamiętać, że nadal nie ma pozwolenia na korzystanie z placów zabaw.

Wolno czy nie wolno biegać?
Ta sprawa budziła sporo kontrowersji, bo zauważano, że choć wprost nie zakazano biegania, to trudności mogła powodować ocena, czy ktoś, kto biega, po prostu chce sobie zapewnić minimum potrzeb egzystencjalnych, czy może trenuje. Bo co do trenowania i podtrzymywania formy wypowiadano się wprost, że tego się robić nie powinno. W efekcie wielu ludzi zapobiegawczo zrezygnowało z biegania. By nie ryzykować drakońskich kar, które do tego trzeba zapłacić nim się od nich można odwołać. Dziś, gdy kłopoty z dochodami z pracy są częste, surowe kary mogą być bolesne bardziej niż zwykle.
Ministerstwo odpowiada mimo wszystko nie dość precyzyjnie na pytanie: „czy można biegać?”. Od 20 kwietnia można się przemieszczać w celach rekreacyjnych, można biegać i jeździć na rowerze z zastrzeżeniem, że od tych czynności zależy nasza kondycja psychiczna. Oczywiście biegamy w masce i zachowujemy 2-metrowy odstęp od innych osób.

Co, jeśli zatrzymają?
Teoretycznie może się zdarzyć, że kogoś uprawnionego do kontroli zainteresuje to, że biegamy. Nie sądzimy co prawda, by tacy nadgorliwcy znaleźli się u nas w powiecie, ale… doniesienia medialne z minionych dni pokazują, że i to mało prawdopodobne czasem okazywało się realne. I kosztowne. Co robić? Na pewno ważne jest, by spokojnie i rzeczowo uzasadnić swoją aktywność. Naszym zdaniem warto zapamiętać zwrot o bieganiu „dla kondycji psychicznej”. Nie namawiamy, by na siłę budować formę biegową akurat teraz. Ale jeśli ktoś biegania po prostu potrzebuje, to powinien umieć to uzasadnić w granicach, w których taką aktywność i rekreację dopuszcza ministerstwo. Może się to przydać choćby i dlatego, że dziś trudno odróżnić biegających po prostu dla relaksu od biegających z myślą o formie i udziale w zawodach. Dziś prawie każdy, kto biega, ma przecież strój, który do tego używa. Również przebieżka po pracy będzie się więc odbywała w stroju sportowym, a nie w dżinsach. Dlatego warto pamiętać, jak uzasadniać swoją aktywność, gdyby się trafiło gdzieś na zbyt gorliwego służbistę, który ma prawo taką aktywność ocenić – i ewentualnie ukarać.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Zdrowie

Uwaga! Wołowina z salmonellą

Jarosław Jędrysiak5 marca 2022

Salmonella na jajkach

Jarosław Jędrysiak21 lipca 2021

Loteria dla zaszczepionych

Jarosław Jędrysiak31 maja 2021

Skażone jajka, skażone parówki

Jarosław Jędrysiak1 maja 2021

Szczepią policjantów i strażaków

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2021

Kuchenny sprzęt nie nadaje się do żywności

Jarosław Jędrysiak9 marca 2021