Kłobuck, powiat

Kłobucka lista płac

Jakie zawody są dobrze płatne u nas w powiecie? Zaglądamy dziś do wielu portfeli.
Kłobucka lista płac

FINANSE. Ile się zarabia w naszym powiecie? Jakie roczne dochody osiągają mieszkańcy naszego powiatu wykonujący różne zawody i zajmujące różne stanowiska? Na ile wyróżniają się dochody tych, co na państwowym i samorządowym garnuszku? Zestawiamy dziś i spoglądamy na ogólnodostępne, choć rzadko podawane do szerszej wiadomości dane

W zestawieniu tym bierzemy pod uwagę pewien wycinek ważnej sfery naszej rzeczywistości, jaką stanowi praca i osiągane dzięki niej dochody. Przyglądamy się danym, które są oficjalnie dostępne i jednocześnie były choć w podstawowym zakresie weryfikowane przez organy kontrolne. Nie każdy zawód jest tu reprezentowany. Ale w zestawieniu mieścimy dość dużo tych, o których powszechnie sądzi się, że są dochodowe. Albo – że wykonujący je ludzie klepią biedę. Czy słuszne są te przekonania? Zobaczmy. Spójrzmy na udokumentowane przykłady dochodów mieszkańców powiatu kłobuckiego. Są to w każdym przypadku dochody indywidualne, jednostkowe – a więc przykładowe. Wiadomo, że nawet na tym samym stanowisku różne osoby mogą zarabiać trochę inaczej. No ale nawet te przykłady dadzą pojęcie, jak to jest z dochodami w zależności od tego, czym się dany człowiek zajmuje. Z zestawienia wykluczmy jedynie przedsiębiorców. Tu dochody bywają naprawdę wysokie, ale bywają też – jeśli spojrzeć na ich deklarowaną wysokość – śmiesznie niskie. Nie chcąc wnikać w przyczyny, zostawiamy to na boku. Przyglądamy się liście płac głównie mieszkańców wykonujących pracę najemną. Jakie liczby na niej widzimy?
„Niebieskie kołnierzyki”
Takim pojęciem określa się w amerykańskiej socjologii głównie pracowników produkcyjnych. Tych, którzy przynajmniej w części wykonują pracę inną niż ta „za biurkiem”. Mamy wiele takich zawodów. Spójrzmy na zarobki w przypadku wykonywania kilku z nich. Zaznaczmy, że wszędzie w tym artykule podajemy dochody brutto (a nie „na rękę”) i za cały rok. Każdy, kto rozlicza PIT, może je zestawić z własnymi rocznymi dochodami – i porównać.
Wynagrodzenie sprzedawcy w jednym ze sklepów w powiecie kłobuckim wyniosło w ciągu roku w sumie 25 248,75 zł. To miesięcznie nieco ponad 2 tysiące brutto – i znacznie poniżej tej kwoty netto, na rękę. Przy obecnych cenach: to niewiele. Podobnie zarabia operator maszyn leśnych – czyli, powiedzmy umownie, drwal. To kwota rocznie 25 665 zł. Więcej zarobi pracownik gospodarczy w jednym z domów kultury: 33 658,75 zł brutto rocznie. Konserwator w jednej ze szkół w powiecie osiągnął dochód 36 926,75 zł. Muszący dysponować fachowymi umiejętnościami brygadzista w galwanizerni ma dochód 30 042,71 zł rocznie. Z kolei operator linii lakierniczej w znanej w regionie firmie wyciąga 49 963 zł.
Do tej grupy zaliczymy też profesje dobrze opłacane. Rafiniarz metali nieżelaznych w hucie cynku może liczyć na roczny dochód w wysokości 71 197,47 zł. Pracownik m.in. odczytujący wodomierze w regionalnym przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym ma rocznie 79 113,78 zł.
Za biurkiem
Od dawna uważana za prestiżową praca biurowa wiąże się nieraz z wysokimi dochodami. Wiele zależy od zajmowanego stanowiska, ale sporo też od gałęzi gospodarki, w której się pracuje. Dyspozytor ruchu w sieci znanej firmy energetycznej to stanowisko już na tyle wysokie, że pozwala na dochody sześciocyfrowe – przewyższające mitycznie wielkie dochody urzędników. To kwota 137 607,11 zł brutto rocznie. Mniej zarabia kierownik działu w regionalnym przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym – 126 312,82 zł. Kasjer w jednym z grupy największych banków polskich ma znacznie niższe dochody – na poziomie 62 899,76 zł rocznie. Warto to jednak porównać z dochodami „niebieskich kołnierzyków”.
Urzędnicze kokosy?
Ile się zarobi dziś „na państwowym”? Najczęściej w samorządzie lub w placówkach publicznych? Przykładowy wójt w średniej wielkości gminie w powiecie kłobuckim zarabia rocznie 127 901,21 zł brutto. Pracownicy urzędu gminy w randze podinspektorów mają dochody – weźmy dwa przykłady – 56 792,18 zł i 42 419,52 zł. Czyli orientacyjnie około 50 tysięcy. Oczywiście wiele zależy tu od tego, czym się taki inspektor zajmuje i czy pracuje w oszczędnym urzędzie czy w takim, który słynie z bogatych wynagrodzeń. W powiecie etatowy członek zarządu powiatu wyciąga 108 142,68 zł. Ale już przykładowy inspektor w starostwie – 52 515,48 zł. Zastępca naczelnika wydziału starostwa – 68 899,79 zł. Kokosy zaczynają się więc na szczycie lokalnej urzędniczej drabiny. Tam, gdzie praca wre w gabinetach, jest tak orientacyjnie o połowę mniej dochodu co miesiąc na koncie.
Jeśli chodzi o pracowników instytucji powiązanych z samorządami lub koncentrujących swą działalność na takim terenie, to znajdą się w tym gronie na przykład szefowie domów kultury. U nas taka przykładowa osoba zarabia rocznie 69 944,64 zł. Starszy pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej w gminie ma brutto rocznie 62 511,88 zł. Świetne zarobki są w spółdzielniach – prezes takiej instytucji na wsi potrafi u nas zarobić 118 256,46 zł. Prezes spółdzielni miejskiej – aż 144 533,97 zł. To jeden z najwyższych zarobków w naszym zestawieniu.
W biurze można też pracować w szeregu instytucji. I tak starszy specjalista ośrodka doradztwa rolniczego ma u nas roczne dochody w wysokości 59 313,90 zł. Główny specjalista rolniczej agencji – 58 884,15 zł.
Lekarze i nauczyciele
To dwie grupy, o których zarobkach spotyka się skrajne opinie. Niektórzy głoszą, że zarabiają krocie. Inni – że biedują. Jak jest naprawdę? Lekarz medycyny w powiatowej służbie zdrowia zarobi – biorąc pod uwagę jeden konkretny przykład – 112 279,74 zł. Często w przypadku lekarzy jest to niejedyne źródło dochodu. Zawód ten, wymagający fachowej wiedzy i wiążący się z odpowiedzialnością, potrafi być już w Polsce sowicie opłacany.
A nauczyciele? W porównaniu z wieloma grupami zawodowymi, w tym z podejrzewanymi o wysokie zarobki urzędnikami niskiego szczebla, zarabiają całkiem nieźle. Wśród dostępnych przykładów zarobków nauczycieli szkół wiejskich w powiecie znajdujemy i takie z kwotami 85 244,54 zł lub 73 294,72 zł brutto rocznie. Nauczyciel przedszkola na wsi może zarobić 60 872,23 zł. Wyżej cenieni są kierownicy. Przykładowy dyrektor szkoły miejskiej podstawowej w powiecie kłobuckim zarobi 96 417,77 zł. Dyrektor szkoły wiejskiej? Wśród dostępnych przykładów mamy zarobki i na poziomie 98 656,51 zł, i na poziomie 81 106,22 zł rocznie.
Mundurowi
Zacznijmy od policji. Policyjny technik kryminalistyki ma dochody roczne 38 161,95 zł. Ale już zastępca dyżurnego komendy powiatowej policji sięga zarobkami 85 929,78 zł. W służbie więziennej wychowawca w zakładzie karnym pobiera rocznie za pracę 74 858,38 zł. Na stanowisku związanym ze szkoleniem – jako specjalista w ośrodku szkoleniowym służby więziennej – mieszkaniec powiatu zarobi 55 288,72 zł.
Podobnie jak w innych służbach mundurowych, także w straży pożarnej wypłata istotnie zależy od stopnia i stanowiska służbowego. Starszy ratownik zawodowej straży pożarnej ma rocznie 66 061,81 zł. Dowódca zastępu takiej straży – 71 210,73 zł, a dowódca sekcji – 77 793,25 zł. W funkcji zastępcy dowódcy zmiany zawodowej straży pożarnej za rok służby należy się 78 413,98 zł. Sam dowódca jednostki zawodowej straży pożarnej – mieszkaniec powiatu kłobuckiego – deklaruje dochody brutto na poziomie 97 594,41 zł rocznie.
A emerytury?
To, co się należy po latach pracy, potrafi być skrajnie odmienne w zależności od wielu czynników. Nie wchodźmy w szczegóły i przyczyny. Różnice są jednak szokujące. Przykładowy rolnik emeryt w powiecie kłobuckim ma świadczenia w kwocie 13 439,04 zł rocznie. Emerytowany nauczyciel – w wybranym przez nas konkretnym przykładzie 31 264,60 zł. Wśród emerytów policyjnych rozrzut kwot jest spory. Jest w powiecie osoba, która ma tej mundurowej emerytury 42 677,12 zł. Jest inna z kwotą roczną 68 571,12 zł. Natomiast emerytowany dowódca policji najwyższego powiatowego szczebla ma aż 107 758,74 zł emerytury.
Podkreślmy na koniec, że każda z podanych w tym artykule kwot dotyczy pojedynczego, przykładowego przypadku – ale zarazem są to dokładnie podane dochody konkretnej, naprawdę istniejącej i mieszkającej w naszym powiecie osoby. Dane osobowe ukryliśmy celowo – aby skupić uwagę na samych kwotach.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, powiat

Księgi wieczyste z Kłobucka do Częstochowy?

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023

Świętowaliśmy rocznicę konstytucji

Jarosław Jędrysiak7 maja 2022

Podpisanie umów na przebudowę dróg gminnych

Marcin Syguda22 kwietnia 2022

Wsparcie dla goszczących uchodźców

Jarosław Jędrysiak31 marca 2022

Dzień Kobiet

Marcin Syguda8 marca 2022