Kłobuck, powiat

Co z kłobuckim dworcem PKP?

Obecnie budynek jest w opłakanym stanie i zgodnie z przepisami jego właściciel powinien go zabezpieczyć, aby nie zagrażał mieszkańcom.
Co z kłobuckim dworcem PKP?

NASZE INTERWENCJE. Przypominam tę sprawę dworca i kolei pasażerskiej w Kłobucku parlamentarzystom i ministerstwu. Nie odpuszczę. Obiecywali nam, że to załatwią. Trzeba za tym chodzić, aż dotrzymają słowa – mówi Andrzej Stolecki

Wspominaliśmy już o mieszkańcu, który – w pozytywnym sensie – uparł się, że tak długo będzie przypominał się wysoko postawionym osobom ze sprawą kolei i dworca w Kłobucku, aż w końcu zostaną spełnione nadzieje, które poczyniła tu swego czasu przyszła premier Beata Szydło. Bo, przyznajmy, właśnie jako zapowiedź odbudowy dworca i przywrócenia pełnego ruchu pasażerskiego kolei z Kłobucka zrozumiano jej kampanijne wypowiedzi tutaj, pod dworcem i na rynku. I nadzieje te zostały zawiedzione.
Domagać się wbrew planom
Andrzej Stolecki za punkt honoru stawia sobie „wychodzenie” do skutku sprawy dworca i pociągów. Nasz czytelnik regularnie stuka więc do najważniejszych drzwi. I chętnie dzieli się też informacjami o swojej walce o kłobucką kolej.
Czy oczekiwania mieszkańca lepiej będą słyszane niż argumenty tutejszych samorządów?
Linia kolejowa nr 131, biegnąca przez Kłobuck, jest w toku modernizacji. Założeniem jest przyspieszenie ruchu towarowego. Stąd likwidacja peronów na tutejszych stacjach. W Kłobucku już przeprowadzona. To oczywiście krok w przeciwnym kierunku niż ku przywróceniu ruchu pasażerskiego. Naszego czytelnika to jednak nie zraża.
– Zwróciłem się z tą sprawą do parlamentarzystów. Przede wszystkim przekazałem pytania o przeprowadzenie remontu dworca kolejowego oraz utworzenie przystanku kolejowego w Kłobucku i przywrócenie przewozów osobowych – mówi nam Stolecki.
Pytania podjęła europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a następnie posłowie Lidia Burzyńska i Andrzej Gawron.
Posłowie nadali im formę interpelacji do ministra infrastruktury, którą złożyli 25 sierpnia. Padają tam mocne sformułowania o wykluczeniu komunikacyjnym mieszkańców powiatu. Faktycznie. Mieszkamy w tym województwie śląskim, a do jego centrum połączenia mamy prawie że żadne. Nawet Koleje Śląskie już dawno sobie nas odpuściły. Czynnik ekonomiczny zwykle okazuje się tu decydujący. Ale posłowie w interpelacji podkreślają coś bardzo istotnego.
– Mamy świadomość, że dotychczas prowadzone analizy skłaniały władze spółki PKP PLK SA do skupienia się na linii kolejowej 131 jedynie w aspekcie jej wykorzystania w ruchu kolejowym transportu towarów, jednak w tych analizach należy mieć na uwadze nowe potrzeby społeczności lokalnej i regionalnej. Przewozy osobowe mogą być rentowne także w miejscowościach poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Aby tak się stało, konieczna jest bogata oferta przewozowa, dostosowana do warunków lokalnych i poprzedzona wnikliwymi analizami – podkreślają wspomniani parlamentarzyści.
Posłowie uważają, że kolej z Kłobucka dałaby szanse dojazdu nie tylko do centrum Śląska, ale i do Częstochowy. Zwłaszcza teraz – gdy komunikacja autobusowa przyprawia mieszkańców powiatu o rozstrój nerwowy – wydaje się to również wskazaniem dodatkowej możliwości. W otoczeniu aglomeracji dużych miast dziś masowo buduje i odbudowuje się linie kolejowe, bo ten środek transportu świetnie sprawdza się dla dojazdów do pracy. Bo dziś, jak wiadomo, ludzie często budują domy nawet dalej za miastem, w którym pracują. U nas sytuacja jest w pewnym sensie podobna.
Poruszyć wszystkich
Andrzej Stolecki nie waha się pisać apeli wprost do podejmujących decyzje szefów kolei i polityków. W piśmie do prezesa PKP PLK ponawia argumenty za przywróceniem połączeń kolejowych. I skrupulatnie przypomina nadzieje, które w tej materii pozostawiła Kłobuckowi pani Szydło. Bombarduje też pismami wojewodę – a z tego urzędu przekierowują te pisma do Kolei Śląskich. Osobne apele poszły ze skrzynki naszego czytelnika także do ministra infrastruktury, do premiera i prezydenta. Wszędzie autor wspomina o niespełnionych nadziejach, które tu mieszkańcom uczyniła Beata Szydło.
Czy są odpowiedzi? Niby tak. Jest interpelacja parlamentarzystów. Ale interpelacja to tylko pytanie, a nie decyzja o przywróceniu kolei czy remoncie dworca. Odpisały też Koleje Śląskie, które pięknie podziękowały za wiarę w transport kolejowy, ale… odesłały naszego czytelnika do urzędu marszałkowskiego, który zamawia transportową usługę, więc decyduje o siatce połączeń. Krótko mówiąc: sprawa stoi w punkcie wyjścia. Niestety.
Coś z tego będzie?
Bez ogródek napiszmy: nie dowierzamy, że mieszkańcowi uda się odwrócić kierunek zmian i sprawić, że znajdą się środki na dworzec i powrót kolei pasażerskich do Kłobucka. Wszystko wygląda, niestety, standardowo. Pisma przyjmują, czasem grzecznie na nie odpowiadają. Ale na piśmie nie deklarują niczego wiążącego. Odsyłają do innych decydentów. Nie odmawiają, ale i nie dają niczego. Odwieczne urzędnicze sposoby: jak się pozbyć petenta tak, żeby wyszedł z niczym, a i tak był zadowolony…
Czemu jeszcze ten pesymizm? Od czasów pamiętnej przemowy Beaty Szydło przed wyborami, w której staliśmy się wygodną rzeczą, poręcznym rekwizytem, odbyło się już kilka wyborów. W kolejnych kampaniach – jak od razu przewidywaliśmy – partię pani Szydło regularnie okładają w Kłobucku pałką tej niespełnionej dworcowo-kolejowej obietnicy. Miało być odwrócenie tendencji do wycofywania się państwa z prowincji, czego symbolem był kłobucki dworzec – a jest tylko dalsze wycofywanie się. I dworzec symbol w coraz gorszym stanie. I brak peronów tam, gdzie były jeszcze podczas wizyty Beaty Szydło.
Skoro politycy „dobrej zmiany” kalkulują, że w skali kraju jednak nie szkodzą im te wyborcze ciosy wyprowadzane przez konkurentów spod dworca w Kłobucku i że nie braknie im głosów tych, którzy pani Szydło w Kłobucku uwierzyli i poczuli się oszukani – to czy będą szukać środków na remont dworca i nierentowne linie pasażerskie? To pytanie retoryczne. Szkoda tylko tutejszych lokalnych polityków związanych z PiS. W porównaniu z krajem ich wyborcze wyniki są tu u nas raczej skromne. Trudno się dziwić. No ale komu tam, w Warszawie, zależy na Kłobucku, na nas?

3 komentarze

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, powiat

Księgi wieczyste z Kłobucka do Częstochowy?

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023

Świętowaliśmy rocznicę konstytucji

Jarosław Jędrysiak7 maja 2022

Podpisanie umów na przebudowę dróg gminnych

Marcin Syguda22 kwietnia 2022

Wsparcie dla goszczących uchodźców

Jarosław Jędrysiak31 marca 2022

Dzień Kobiet

Marcin Syguda8 marca 2022