Dankowice

Sołecka Akademia Zdrowia i Urody

W realizacji projektu wzięło udział spore grono mieszkańców nie tak przecież dużej wsi. Można? Można!
Sołecka Akademia Zdrowia i Urody

INICJATYWA. W Dankowicach zrealizowali i podsumowali ciekawy projekt. Co dokładnie udało im się zorganizować tym razem?

Dankowice mają szczęście do aktywnych społecznie mieszkańców i dlatego mają już wiele ciekawych projektów na koncie – a z wielu z nich korzystać mógł i może każdy, kto tam mieszka i po prostu chce czegoś więcej niż siedzieć w domu. Dziś wiele wsi w Polsce, po tym, jak większość odeszła od rolnictwa, zamieniło się w takie „sypialnie”, gdzie po pracy w zasadzie nie ma poza domem nic do roboty i nie dzieje się nic ciekawego. A właśnie w Dankowicach od lat pokazują, że może być inaczej.
Ten ostatni projekt, „Sołecka Akademia Zdrowia i Urody”, zaczął się od pomysłu i wniosku stowarzyszenia „Wspólnie dla Dankowic” o grant z konkursu „Śląskie lokalnie – małe granty FIO”. Takich wniosków w sumie było sześćset, mimo tego Dankowice poradziły sobie w tej konkurencji i dostały dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. To z puli środków Programu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Co zaplanowali?
– Projekt składał się z cyklu edukacyjnych warsztatów profilaktycznych dla dorosłych mieszkańców Dankowic. Udział w zajęciach poprzedziła rekrutacja. W kampanię promocyjną zaangażowali się wolontariusze z Młodzieżowej Rady Sołeckiej, którzy roznosili ulotki, wieszali plakaty i zapraszali dorosłych mieszkańców do udziału w projekcie. Zainteresowanie „Sołecką Akademią Zdrowia i Urody” przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszę się, że nasz pomysł przypadł do gustu mieszkańcom Dankowic – mówi Marcin Pyzik, prezes stowarzyszenia.
W ramach realizacji projektu odbyły się warsztaty z gronem różnych specjalistów – między innymi z psychoterapeutką, fizjoterapeutką, farmaceutką, kosmetyczką, dietetyczką oraz z lekarzem urologiem. W podsumowaniu wręczono pamiątkowe certyfikaty i postawiono na coś luźniejszego – na wieczorek taneczny i biesiadę przy ognisku.
Integracja na każdym kroku
– Nasza inicjatywa połączyła pokolenia. Młodzież świetnie się sprawdziła w roli wolontariuszy, którzy okazywali wsparcie osobom dorosłym, szczególnie seniorom, na wielu etapach projektu. Dorośli z kolei przygotowali zdrowy poczęstunek zgodnie z zaleceniami dietetyczki oraz pracowali społecznie, kosząc trawę na boiskach, rozkładając namioty, sprzątając itp. Część merytoryczna oraz społeczny wkład własny naszych wolontariuszy złożyły się na spójną i piękną całość. Jak zwykle mieszkańcy Dankowic nie zawiedli; swoją aktywnością po raz kolejny udowodnili, że razem można osiągnąć wiele – ocenia Magdalena Zalewska, członkini stowarzyszenia oraz koordynatorka projektu „Sołecka Akademia Zdrowia i Urody”.
Mieszkańcy Dankowic już zapowiadają, że to nie ostatni ich wspólny projekt. Tu przyzwyczaili się, że zrobić coś dla wspólnoty i samemu angażować się w życie wsi to lepsze, niż siedzieć w domu. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dankowice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Dankowice

Terapia zajęciowa już od dekady

Jarosław Jędrysiak29 lutego 2024

Woda zalewa drogę i posesje mieszkańców

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2024

Ekologiczne warsztaty dla pokoleń

Jarosław Jędrysiak27 listopada 2023

Włączali myślenie – w trosce o cyberbezpieczeństwo

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2023

O bezpieczeństwie w Dankowicach

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2023

Dankowice w filmowym dokumencie

Jarosław Jędrysiak21 listopada 2022