Parzymiechy

Rzadkie okazy znaleziono w rezerwacie

Ten cenny przyrodniczo chrząszcz, występujący tylko w nielicznych miejscach w kraju, został przez przyrodników odnaleziony na terenie powiatu kłobuckiego.
Rzadkie okazy znaleziono w rezerwacie

PRZYRODA. Aby gdzieś pojawił się ten rzadki, chroniony chrząszcz, potrzeba najpierw, by rosły tam skupiska starych drzew, które są jego siedliskiem. W rezerwacie Stawiska są warunki dla takiej małej przyrodniczej perełki

Pewnie za dużo by było nazwać to przyrodniczą sensacją – ale wypa – da zaznaczyć, że odkrywanie przez przyrodników miejsc występowania pachnicy dębowej Osmoderma eremita jest rzadkie.
– To rzadki gatunek chrząszcza, w naszym regionie potwierdzony tylko w kilku lokalizacjach – informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Rezerwat Stawiska, zlokalizowany w Parzymiechach tuż przy drodze krajowej, od 61 lat chroni stary fragment lasu z wieloma majestatycznymi dębami szypułkowymi o obwodach pni nawet do 7 metrów i w wieku do 530 lat. Ochrona przyrody w tym miejscu przynosi więc i takie rezultaty, jak możliwość powstania warunków do pojawienia się rzadkiego chrząszcza, wybierającego takie właśnie miejsca do życia. W Stawiskach odkryto go niedawno.
– Pracownicy RDOŚ potwierdzili obecność pachnicy dębowej w obszarze Natura 2000 Stawiska w czasie wizji lokalnej. Odnaleźli jeden egzemplarz chrząszcza w dorosłej postaci oraz kilka dębów ze śladami jego obecności. Chodzi o charakterystyczne odchody larw pachnicy dębowej, znalezione u podstawy pni drzew – wyjaśnia Łukasz Zych. Obszar Natura 2000 Stawiska ma za zadanie chronić rzadkiego chrząszcza – jest jego terenem siedliskowym. No i poza tym z ochrony korzystają tu wspomniane już stare dęby, a także całe siedliska przyrodnicze, takie jak grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parzymiechy

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Parzymiechy

Posiłek w dobrych warunkach

Jarosław Jędrysiak30 października 2023

Odszedł charyzmatyczny popularyzator historii

Jarosław Jędrysiak28 października 2023

Część chodnika przy krajówce już gotowa

Jarosław Jędrysiak20 lipca 2023

Wspominano męczeństwo wsi polskiej

Jarosław Jędrysiak20 lipca 2023

ZRYW startuje w wielu imprezach biegowych

Redakcja24 maja 2023

Zwłoki w stawie

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2022