Dankowice

Wysyp oddolnych projektów

Jednym z pomysłów dankowiczan był udział w projekcie #NaszaFlaga.
Wysyp oddolnych projektów

INICJATYWA. Już nieraz pisaliśmy, że Dankowice są na swój sposób wyjątkowe. Mało gdzie lokalna społeczność tak aktywnie zabiera się za różnorodne przedsięwzięcia. I to nie tylko w powiecie, ale w ogóle w kraju. Co zrobili ostatnio?

Taka oddolna aktywność jest podobno siłą społeczeństwo obywatelskich – choćby amerykańskiego. U nas zdarza się rzadko. Ale są to wyjątki chlubne. W Dankowicach w krótkim czasie zrealizowali ostatnio kilka projektów niemal jednocześnie. W sierpniu młodzi dankowiczanie dla uczczenia okrągłej rocznicy Bitwy Warszawskiej zorganizowali poświęcone jej warsztaty historyczne. O ile lepiej taka forma pozwoli wiedzy historycznej zapaść w pamięć niż gdyby podano ją nudno podczas jakiegoś przemówienia – łatwo sobie wyobrazić. Z Dankowic poszło też zgłoszenie do ogólnopolskiego konkursu #NaszaFlaga. Tu chodziło o wysłanie zdjęcia z symboliką narodową. Efekt? Wyróżnienie w konkursie i pamiątkowe dyplomy, które we wrześniu wręczono na zebraniu wiejskim.
Tego, jak skutecznie działać dla lokalnej społeczności, dankowiczanie uczą się często na specjalnych warsztatach. Niedawno byli na takich w Toruniu. Skupili się tam na zajęciach z zakresu komunikacji społecznej, zarządzania projektami miękkimi oraz współpracy z osobami wykluczonymi społecznie. Na przykład z niewidomymi.
– Udało się wynieść stamtąd dużą porcję wiedzy i inspirację do dalszego działania – mówi Marcin Pyzik, prezes stowarzyszenia „Wspólnie dla Dankowic”.
Jakie plany na najbliższy czas? We współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, operatorem regionalnego programu granatowego „Równać Szanse”, 16 października (16.30., 21.00) zorganizują w Dankowicach szkolenie, które pomoże w staraniu się o środki grantowe. Tu każdy może wziąć udział (zapisy mejlowo na adres solectwodankwoce@vp.pl w terminie do jutra – według kolejności zgłoszeń). A udział pozwoli dowiedzieć się, jak sięgać po dofinansowanie z programu „Równać Szanse”. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dankowice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Dankowice

Terapia zajęciowa już od dekady

Jarosław Jędrysiak29 lutego 2024

Woda zalewa drogę i posesje mieszkańców

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2024

Ekologiczne warsztaty dla pokoleń

Jarosław Jędrysiak27 listopada 2023

Włączali myślenie – w trosce o cyberbezpieczeństwo

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2023

O bezpieczeństwie w Dankowicach

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2023

Dankowice w filmowym dokumencie

Jarosław Jędrysiak21 listopada 2022