Region

Na Śląsku powstaje szpital tymczasowy

Do uruchomienia pierwszego szpitala tymczasowego pozostały jeszcze dwa tygodnie.
Na Śląsku powstaje szpital tymczasowy

EPIDEMIA. Trwają prace przy budowie pierwszego w Śląskiem szpitala tymczasowego w Katowicach. W rozległej przestrzeni MCK rozstawiono już pierwsze boksy, w których znajdą się łóżka OIOM oraz tlenowe

W poniedziałek rozpoczęło się instalowanie zbiorników na tlen. Pusty, ogromny zbiornik ważący 27 ton przywieziono przed południem z Dąbrowy Górniczej specjalnym samochodem do przewozu wielkich gabarytów. Do rozładunku użyto jednego z największych dźwigów w województwie, a w instalacji na tymczasowych fundamentach uczestniczyło blisko 18 osób. Zbiornik pomieści 50 ton tlenu, obok stanęły trzy mniejsze na ok. 3 tony każdy. Dodatkowo zabezpieczono zestaw rezerwowy z blisko 145 butlami. Przez kilka godzin trwała akcja instalacji, w najbliższych dniach zbiorniki będą sprawdzane i schładzane po to, aby najprawdopodobniej pod koniec tygodnia mogły być wypełnione tlenem.
W MCK jest już częściowo zmagazynowany sprzęt dostarczony z Agencji Rezerw Materiałowych, czyli łóżka, respiratory oraz kardiomonitory, które znajdą się za kilka dni w hali głównej szpitala tymczasowego. Do tej pory poprzez specjalną stronę uruchomioną przez szpital MSWiA w Katowicach (www.szpitaldlaslaska.pl) do pracy zadeklarowało się blisko 390 osób.
– Do uruchomienia pierwszego szpitala tymczasowego pozostały jeszcze dwa tygodnie. Wierzę, że tych zgłoszeń będzie z dnia na dzień coraz więcej. Musimy jak najlepiej zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Jednocześnie rozpoczęły się pierwsze prace związane z instalacją tlenową w drugim szpitalu tymczasowym, który tworzony jest w jednej z hal magazynowych na terenie portu lotniczego w Pyrzowicach. Znajdzie się w nim ok. 145 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Jeśli chodzi o trzeci taki obiekt, ten zlokalizowany będzie w jednym z uzdrowisk w Ustroniu i będzie mógł przyjąć nawet 200 pacjentów ciężko chorujących na COVID-19.
Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia zwiększona została baza izolatorium w województwie: obecnie to już 1050 miejsc, z czego zajętych jest 105. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024