rolnictwo

Dofinansowania wciąż do wzięcia

Czas na złożenie wniosków upływa. Rolnicy spełniający kryteria mogą otrzymać całkiem niemałe kwoty.
Dofinansowania wciąż do wzięcia

ROLNICTWO. Do 29 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie „Premii dla młodych rolników” i na „Restrukturyzację małych gospodarstw”

Młodzi rolnicy – czyli mający w dniu składania wniosku nie więcej niż 40 lat – mogą uzyskać 150 tys. zł bezzwrotnej premii. Wystarczy, że posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub po prostu zdobędą je w ciągu 36 miesięcy od przyznania pomocy. Pomoc przewidziana jest dla właścicieli gospodarstw co najmniej 1-hektarowych, prowadzących działalność rolniczą nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku o pomoc. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa, które rolnik musi posiadać lub utworzyć, to od 13 do 150 tys. euro. Koniecznej jest też przedłożenie biznesplanu rozwoju gospodarstwa. Dofinansowanie w większości dostaje się jednak jeszcze przed jego realizacją.
Z kolei wsparcie na „Restrukturyzację małych gospodarstw” dotyczy rolników z gospodarstwami o powierzchni co najmniej 1 hektara użytków rolnych lub dysponujących nieruchomością wykorzystywaną w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Tu limit wielkości ekonomicznej gospodarstwa jest inny: to maksymalnie 13 tys. euro. Nie ma znaczenia, czy wnioskodawca jest ubezpieczony w KRUS czy ZUS. Nie ma konieczności rezygnowania z innej pracy czy biznesu. Ale przychody z działalności rolniczej muszą stanowić co najmniej 25 proc. wszystkich przychodów. W ramach tej pomocy jest do wzięcia 60 tys. zł, w większości również od razu po spełnieniu wymogów wniosku. Pomoc musi zostać w całości przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych, w 80 proc. na inwestycje w środki trwałe.
Wnioski w obu programach składa się we właściwym wg miejsca zamieszkania oddziale ARiMR. Osobiście lub metodami zdalnymi spopularyzowanymi w dobie pandemii. Zainteresowani mogą też dopytać w agencji o szczegóły lub poszukać ich w oficjalnych materiałach instytucji. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rolnictwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w rolnictwo

ARMiR wciąż przyjmuje wnioski o premie

Jarosław Jędrysiak5 maja 2022

Zwrot za olej

Jarosław Jędrysiak9 sierpnia 2021

Pomoc przy klęskach żywiołowych

Jarosław Jędrysiak17 marca 2021

Wypalasz trawy? Zapomnij o dopłatach

Jarosław Jędrysiak21 kwietnia 2019

Rząd próbuje pomóc rolnikom

Jarosław Jędrysiak23 sierpnia 2018

Wnioski o płatności do połowy maja

Redakcja26 kwietnia 2017