Region

27 tys. wniosków o 500 plus na dzieci z Ukrainy

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS wnioski na dwa okresy wypłat: bieżący (do 31 maja tego roku) oraz przyszły (od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r.). ARCH.
27 tys. wniosków o 500 plus na dzieci z Ukrainy

ZUS. W województwie śląskim do ZUS wpłynęło ponad 27 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy. Z terenu działalności częstochowskiego oddziału ZUS takich wniosków złożono ponad 3,7 tysiąca. Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia

Uchodźcy mogą ubiegać się o świadczenia dla rodzin po nadaniu numeru PESEL. Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS wnioski na dwa okresy wypłat: bieżący (do 31 maja tego roku) oraz przyszły (od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r.).
– Z województwa śląskiego wpłynęło do ZUS ponad 17 tys. wniosków o świadczenie 500 plus dla 26 tys. ukraińskich dzieci na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również 10,3 tys. wniosków o świadczenie na 15,8 tys. dzieci na kolejny okres wypłat – poinformowała Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.
Z terenu działalności Oddziału ZUS w Częstochowie w sumie złożono 2191 wniosków na okres do końca maja tego roku; dotyczyły one 3,4 tys. dzieci. Natomiast na drugi okres świadczeniowy, czyli od 1.06. 2022 r. do 31.05.2023 r., złożono blisko 1,6 tys. wniosków za 2,4 tys. dzieci. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Częstochowy, a następnie z powiatu myszkowskiego.
– Przypominamy, że świadczenie 500 plus przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce. Do złożenia wniosku niezbędne są numery PESEL opiekuna i dzieci. Do wpisania do wniosku potrzebny też będzie numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu i adres e-mail. Wnioski o świadczenia dla rodzin w ZUS są wyłącznie elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają je za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Konto w portalu mogą założyć samodzielnie przez internet, za pomocą profilu zaufanego lub bankowości. Z rejestracją konta w PUE i złożeniem elektronicznego wniosku pomagają też pracownicy ZUS w placówkach – dodaje Kopczyńska. (as)

ua500

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024