Region

Zmiana organizacji ruchu na A-1

Coraz dogodniej jest poruszać się naszą autostradą. GDDKIA
Zmiana organizacji ruchu na A-1

DROGI. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadza nową organizację ruchu na autostradzie A-1 pomiędzy węzłami Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Północ

Jest to zmiana na lepsze. Teraz już na całej długości Autostradowej Obwodnicy Częstochowy kierowcy pojazdów osobowych będą mogli jeździć z prędkością do 140 km/h, czyli taką, jaką dla autostrad dopuszcza Kodeks drogowy. Znaki informujące o początku i końcu autostrady zostaną przeniesione z węzła Częstochowa Jasna Góra w rejon oddalonego o ponad 10 km węzła Częstochowa Północ.
– To nie koniec prac na północnej części „śląskiej” autostrady; na odcinku pomiędzy węzłami Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Północ trwają jeszcze prace wykończeniowe przy budowie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) oraz przy budowie autostradowego obwodu utrzymania Lgoczanka. Przypominamy, że w lutym tego roku udostępniliśmy podróżnym cztery MOP-y: Gorzelanka Wschód i Zachód oraz Wierzchowisko Wschód i Zachód. Umowny termin zakończenia tej inwestycji przypada w czerwcu tego roku – dodają służby prasowe GDDKiA.
Natomiast trwa jeszcze przetarg na – jak to się określa – pozostałe prace przy A-1. To konsekwencja odstąpienia od realizacji budowy jeszcze w 2019 roku konsorcjum firm, które wówczas realizowało tę inwestycję.
– Do wykonania, w ramach ogłoszonego zamówienia, pozostają m.in. prace związane z robotami wykończeniowymi na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ, wykonanie dróg serwisowych i technologicznych, w tym zaprojektowanie i wykonanie drogi dojazdowej dla połączenia ul. Prostej w Mykanowie z ul. Połaniecką w Częstochowie. To także zakończenie robót melioracyjnych, prace wykończeniowe drogowe, mostowe, branżowe oraz związane z zielenią. Przebudowane będzie skrzyżowanie drogi krajowej nr 46 z drogą powiatową i gminną w Blachowni w rejonie przejazdu kolejowego – wyliczają drogowcy.
Na koniec nastąpi wprowadzenie docelowej organizacji ruchu. Kiedy?
– Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie będzie wliczany okres zimowy od 16 grudnia do 15 marca. Minimalny termin realizacji wynosi 9 miesięcy od daty zawarcia umowy (wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie) – wyjaśnia GDDKiA.
Wtedy także odcinek od Częstochowy do północnej granicy województwa będzie w pełni gotowy. Ale już dziś można tu korzystać z autostrady na pełnym przekroju obu jezdni. Choć trwają jeszcze roboty wykończeniowe. Drogowcy szacują, że może już w czerwcu i tu dopuszczona zostanie pełna autostradowa prędkość pojazdów. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024