Region

Uwaga, oszukują „na Tauron”

ARCH.
Uwaga, oszukują „na Tauron”

Już kiedyś ostrzegaliśmy przed oszustami podszywającymi się pod Tauron. Nadal działają. Co robią teraz i jak nie dać się nabrać?

Cyberprzestępcy prowadzą intensywną kampanię wykorzystującą logo Taurona. Próbują wyłudzać pieniądze, zdobywając zainteresowanie ofiar poprzez posługiwanie się znakiem marki firmy energetycznej, która budzi u ludzi zaufanie. Najczęściej oszuści publikują informacje o rzekomych inwestycjach w odnawialne źródła energii, mających przynieść duże zyski w krótkim czasie. Przestępcy w swoim procederze wykorzystują także wizerunek osób publicznych, m.in. prezydenta, premiera, ministrów. Można się na to natknąć w internecie, można stać się ofiarą takiej próby oszustwa.
Metoda na fałszywe inwestycje jest obecnie jedną z najczęściej występujących form oszustw internetowych. Polega ona na nakłonieniu osoby za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W ostatnim czasie zauważalny jest znaczący wzrost aktywności cyberprzestępców.
– W sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe z użyciem wizerunku osób publicznych i loga Tauron. Strony te promowane są intensywnie w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku, Instagramie, platformie X. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą Tauron – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy firmy.
W większości przypadków schemat działania cyberprzestępców jest bardzo podobny. W internetowych reklamach widoczne są fałszywe informacje na temat inwestycji i hasła zachęcające do skorzystania z oferty. W trakcie złośliwej kampanii cyberprzestępcy nawiązują także kontakt telefoniczny oraz wykorzystują popularne komunikatory. – Przestrzegamy i podkreślamy: żadna spółka Grupy Tauron nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych. Jedyną formą inwestycji autoryzowaną przez nas jest zakup akcji za pośrednictwem biura maklerskiego – przypomina Łukasz Zimnoch.
Tauron nie prowadzi działalności w zakresie pośrednictwa w inwestowaniu w papiery wartościowe. Firma nie współpracuje również z żadnymi pośrednikami w tym zakresie. Zainwestować w akcje można poprzez założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim. Posiadanie takiego rachunku umożliwia zakup i sprzedaż akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym również akcji Tauron Polska Energia.
– Sieć bywa wykorzystywana jako platforma cybernetycznych oszustw. Żeby nie dać się oszukać, zalecamy stosować te kroki rozsądku: po pierwsze sprawdź wiarygodność reklamy, która zachęca do inwestycji, po drugie zachowaj wzmożoną ostrożność, kiedy oferta obiecuje olbrzymie zyski w krótkim czasie, po trzecie nie działaj raptownie, daj sobie czas do namysłu – przypomina rzecznik prasowy Tauron.
Aby ustrzec się przed cyberoszustwami należy pamiętać, że strona internetowa Tauron ma adres www.tauron.pl, a system transakcyjny do obsługi klientów nosi nazwę Mój Tauron i znajduje się pod adresem www.mojtauron.pl. Informacje o przyłączach energetycznych i awariach publikowane są natomiast na stronie Tauron Dystrybucja pod adresem www. tauron-dystrybucja.pl. Jeśli użytkownik internetu dokonał jakichkolwiek akcji na innych stronach, które udawały witrynę Taurona lub miał kontakt z cyberprzestępcami, powinien zmienić dane dostępowe do swoich skrzynek mejlowych czy kont bankowych, a także skontaktować się z policją.
– Od kilku lat obserwowany jest na całym świecie wyraźny i trwały wzrost oszustw internetowych, popularnie nazywanych scamem, które docierają do użytkowników za pomocą poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych, czy wyszukiwarek internetowych. Mają one na celu kradzież pieniędzy lub cennych prywatnych informacji. Jego niebezpieczeństwo i perfidność jest związana z licznymi socjotechnikami stosowanymi przez przestępców, zmierzającymi do ukrycia przed ofiarą prawdziwych zamiarów i nakłonienia jej do podjęcia działań, które w konsekwencji doprowadzają do utraty środków finansowych lub pozyskania wartościowych danych osobowych ofiary. Niewielkie nakłady finansowe oraz minimalna wiedza techniczna potrzebna do przygotowania takiej akcji w świecie cyfrowym, łatwą propagacją treści oraz coraz szersze wykorzystanie rozwiązań sztucznej inteligencji. Na przykład preparowane są wizerunki i wypowiedzi znanych osób, które nigdy takich wywiadów nie udzieliły – mówi Łukasz Łysak, kierownik zespołu ochrony informacji w Tauron Polska Energia.
Oszustwa te prowadzone są na dużą skalę, przynoszą ogromne zyski i dają bandytom możliwość doskonalenia swoich metod, a przy tym ułatwiają unikanie odpowiedzialności. W zasadzie jedyną metodą obrony jest nie dać się nabrać. Gdy do tego dojdzie, odzyskanie strat okazuje się wzykle nierealne. (red. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024