Region

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

W naszych niepewnych czasach warto zawsze pamiętać, by wojska nie fotografować i nie wrzucać informacji tego rodzaju nigdzie do internetu, bo nigdy nie wiadomo, kto i jak to wykorzysta.
Wojsko pojedzie po drogach publicznych

W związku z ćwiczeniami wojskowymi państw członkowskich NATO, które pod kryptonimem Dragon-24 odbywają się na terytorium Polski, możliwa jest zwiększona obecność pojazdów wojskowych na drogach. Te ćwiczenia są konieczne, gdyż w obecnej sytuacji stanowią kluczowy element wspólnych ćwiczeń natowskich Steadfast Defender-24. Wojsko Polskie podkreśla przy tym, że to ćwiczenia o charakterze defensywnym, które nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu

W tych dniach można się spodziewać obecności kolumn wojskowych na drogach i wynikających z tego utrudnień w ruchu. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. NATO rozpoczęło serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender-24 (STDE- 24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, weźmie udział około 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz ze Szwecji, która lada moment do naszego paktu wejdzie. W ramach tych ćwiczeń sprawdzona zostanie zdolność sił sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego agresora na państwa NATO.
W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska pełni rolę jednego z państw- -gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczną ilość żołnierzy i sprzętu sojuszników, w tym w ramach ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw, pod kryptonimem Dragon 24 (DR-24), które są kluczowym elementem STDE-24. W ćwiczeniu DR-24 zaangażowane jest łącznie około 20 tysięcy żołnierzy i 3,5 tysiąca jednostek sprzętu z 9 państw NATO, w tym około 15 tysięcy żołnierzy z Sił Zbrojnych RP. Jak łatwo zrozumieć, przemieszczanie się takich grup ludzi i sprzętu da się zauważyć na naszych polskich drogach. DR-24 jest sprawdzianem współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, morzu, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni.
Warto zaznaczyć, że kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego po drogach i w terenie przygodnym, w szczególności na trenie województwa pomorskiego oraz warmińsko- mazurskiego. Tam więc obecność pojazdów wojskowych będzie związana nie tylko z ich dojazdem na miejsce ćwiczeń. Ten dojazd z kolei będzie się odbywać różnymi trasami. Dlatego w tym okresie można się spodziewać obecności kolumn wojskowych na drogach i wynikających z tego utrudnień w ruchu. Funkcjonariusze polskiej Policji będą monitorowali i zabezpieczali drogi przejazdu kolumn wojskowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ewentualnego wsparcia wojsk biorących udział w ćwiczeniach. Warto dorzucić czy też przypomnieć jeszcze i to, że w przejazd takiej kolumny nie można ingerować, nie można wjeżdżać pomiędzy tworzące ją pojazdy – generalnie pozostaje uważać, gdzie trzeba to przejazd przeczekać, gdzie można – jak na przykład na trasach więcej niż jednojezdniowych – taką kolumnę minąć, gdy umożliwiają to kierujący jej ruchem. Obecności wojskowych pojazdów należy się spodziewać raczej w regionie, czyli tam, gdzie możemy się znaleźć będąc gdzieś w trasie czy jadąc za swoimi sprawami. Standardowo, poza pewną uciążliwością, nie aż tak wielką, nie trzeba się spodziewać niczego nadzwyczajnego. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024