Powiat

Nikiel i rakotwórczy benzopiren w rzekach

ARCHIWUM.
Nikiel i rakotwórczy benzopiren w rzekach

ZDROWIE. Spece od ochrony środowiska zbadali kilka naszych rzek. Co można powiedzieć o stanie wody, która nimi płynie? Czy odkryto coś groźnego?

Informacje dotyczące stanu wód w sześciu rzekach spośród tych, które płyną przez teren naszego powiatu, podawane były na ostatniej sesji rady powiatu przez przedstawiciela częstochowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Raport przedstawiany przez Kierownika Działu Monitoringu Środowiska z tej placówki, Mariusza Ślęzańskiego, dotyczył badań prowadzonych w roku 2017 i wcześniej, w roku 2016.

– Badaliśmy sześć rzek w siedmiu punktach pomiarowo-kontrolnych. Badaliśmy pod kątem chemii i biologii tych rzek, ale badaliśmy także hydromorfologię – podał w Kłobucku Ślęzański.

Badania objęły Pankówkę, Bieszczę, Piskarę i Białą Okszę – każdą przy jej ujściu do Liswarty. Badano też Liswartę na odcinkach w Kamińsku i w Kulach oraz Kocinkę w Trzebcy. Jakie wyszły wyniki?

– W telegraficznym skrócie mogę powiedzieć, że szczęśliwie żadna z tych rzek nie osiągnęła stanu złego – w zakresie badań podstawowej chemii, biologii i hydromorfologii. Pankówka, Bieszcza, Piskara, Biała Oksza i Liswarta w Kulach osiągnęły stan umiarkowany, czyli po szkolnemu można powiedzieć, że taki na trójkę. Liswarta w Kamińsku i Kocinka w Trzebcy osiągnęły stan dobry, czyli bliżej szkolnej czwórki – referował radnym powiatowym Ślęzański.

Zauważono też dość niepokojące zjawisko o nieznanym jeszcze źródle, gdy badano Liswartę.

– Badamy też rzeki na zawartość rzadko spotykanych, a rzeczywiście toksycznych substancji. I wszędzie występuje benzopiren. Spotyka się też rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – podał przedstawiciel WIOŚ. – Na dodatek w Liswarcie w Kamińsku znaleźliśmy nikiel. To toksyczny metal – dodał.

Już wiadomo na pewno, że obecność niklu w rzece będzie badana i kontrolowana w kolejnych cyklach badawczych. Bo zawartość tego metalu nie wyszła w jednorazowym badaniu, ale potwierdzała się podczas pomiarów dokonywanych co miesiąc. Skąd nikiel w Liswarcie?

– To nie był przypadek, coś się tam dzieje. Nie mam pewności, ale według mojej wiedzy i doświadczenia można mieć podejrzenia, że źródłem tego zanieczyszczenia może być jakaś mała niklownia, galwanizernia. Ktoś coś galwanizuje. Dlatego proszę, by władze gmin, które są w biegu tej rzeki, rozejrzały się za źródłem takiego zanieczyszczenia – zasugerował Slęzański.

Możliwe jest – i zwrócono na to uwagę podczas sesji – że wykryte podczas badań zanieczyszczenia niklem mogą mieć źródło także poza naszym powiatem. W rejonie Kamińska Liswarta w zasadzie dopiero wpływa na teren naszego powiatu. Skoro zanieczyszczenie pochodzi z nielegalnego odprowadzania ścieków o charakterze przemysłowym – miejmy nadzieję, że uda się wykryć źródło tego zanieczyszczenia. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024