Żłobek powstał. Zaczną rekrutację – Gazeta Kłobucka
Lipie

Żłobek powstał. Zaczną rekrutację

Radnych interesowały szczegóły dotyczące funkcjonowania żłobka.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Żłobek powstał. Zaczną rekrutację

EUDKACJA. W zeszły piątek uchwałą rady gminy utworzono Gminny Żłobek w Lipiu. A już na dziś zapowiedziano rozpoczęcie naboru wychowanków tej placówki. Warto nie zwlekać, bo – jak mówią w gminie – rodzice już od dawna pytają o możliwość pozostawienia tam swych pociech

Nie w drugim mieście w powiecie, ale właśnie w gminie wiejskiej powstał kolejny żłobek, który już od września będzie się opiekował dziećmi tutejszych mieszkańców. Żłobek w Lipiu będzie korzystał z wyodrębnionej części budynku ZSP w Lipiu. 8 czerwca zdecydowano o jego formalnym utworzeniu i o nadaniu mu statutu. Kilka kwestii organizacyjnych zostało od razu też poruszonych na sesji.

– Jestem za utworzeniem żłobka, ale interesuje mnie, czy w całości koszty jego funkcjonowania będzie ponosić gmina – pytała radna Izabela Konc. – Jak informowałam na jednej z poprzednich sesji na podstawie wizyty w Oleśnie i analizy sposobu funkcjonowania tamtejszego żłobka, placówka taka jest finansowana, zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat trzech, częściowo przez rodziców. Rada gminy uchwałą może ustalić czesne ponoszone przez rodziców – informowała w odpowiedzi Olga Michalak, dyrektor ZSP w Lipiu.

– Będzie teraz pilna potrzeba, aby zastanowić się nad wysokością takiej opłaty stałej, którą będą uiszczać rodzice co miesiąc z góry. Plus koszty wyżywienia – uważa radna Teresa Podruczna.

– Koszty wyżywienia ponoszą rodzice – potwierdza Michalak.

Już przed powstaniem żłobka do gminy trafiały pytania dotyczące naboru do żłobka. Jak podano podczas sesji przez tygodniem, po utworzeniu żłobka i nadaniu mu statutu rozpoczęcie naboru będzie możliwe od 15 czerwca. Placówka rozpocznie następnie pracę od początku nowego roku szkolnego. Będzie mieć pod opieką do 20 dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Gdyby było więcej chętnych – pozostanie jedynie lista rezerwowa. Rekrutacja odbywać się będzie raz w roku. O przyznaniu miejsca zdecyduje dyrektor. Pierwszeństwo będą mieć dzieci z rodzin wielodzietnych, dzieci niepełnosprawne, fakt wykonywania pracy (lub nauki) przez rodziców i generalnie trudna sytuacja rodzinna. Teoretycznie możliwe jest też przyjęcie dzieci spoza gminy Lipie – ale to jedynie wtedy, gdyby były wolne miejsca. Miejsce w żłobku można też utracić – w przypadku zalegania z płatnościami stałymi za pobyt dziecka lub przy nieobecności dziecka sięgającej 40 dni w ciągu 3 miesięcy. Szczegóły można znaleźć w regulaminie dostępnym w gminie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

g

Wyszła i nie wróciła

Jarosław Jędrysiak1 października 2018
czx

Żłobek spodobał się dzieciom

Jarosław Jędrysiak13 września 2018
piłkarskie

Piłkarskie „Lato 2018” w Lipiu

Stanisław Wrzesiński24 sierpnia 2018
ggg2

Piwko na huśtawce?

Jarosław Jędrysiak18 sierpnia 2018
bobry

Bobry zagrażają osiedlu?

Jarosław Jędrysiak16 sierpnia 2018
rgt

Wakacyjna integracja w GOK-u

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2018