Wydali książki, zorganizowali konferencję – Gazeta Kłobucka
Lipie

Wydali książki, zorganizowali konferencję

Miłym uzupełnieniem konferencji były występy uczniów.
GMINA LIPIE
Wydali książki, zorganizowali konferencję

JUBILEUSZ. Gmina Lipie podsumowała odbywające się rok po roku obchody najpierw 750-lecia Parzymiech, potem 800-lecia Dankowa. W poniedziałek w GOK-u w Lipiu odbyła się konferencja popularnonaukowa dotycząca dziejów tych miejscowości

Konferencja zgromadziła słuchaczy, którzy mieli następnie możliwość zapoznania się z działaniami podejmowanymi przez gminę Lipie na rzecz zachowania i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wydanie dwóch publikacji, dofinansowanych ze środków unijnych za pośrednictwem LGD Zielony Wierzchołek Śląska, to ostatnie z szeregu wydarzeń, które wpisano w program obchodów jubileuszy dwóch z najstarszych miejscowości w gminie. Konferencja była tu swego rodzaju podsumowaniem i krokiem ku popularyzacji wiedzy o przeszłości tej małej ojczyzny.

W kilku wystąpieniach prelegentów zawarto szereg ciekawych informacji dotyczących historii tych miejscowości. Warto tu zaznaczyć, że wśród biorących udział w konferencji oraz wśród autorów opracowań znajdują się uczeni, w tym z tytułami profesorskimi, z trzech różnych uczelni w kraju. Jak podkreślił w swym wystąpieniu prof. Tadeusz Grabarczyk – wraz z dr. Andrzejem Kobusem współredaktor publikacji poświęconej Dankowowi – to wyjątkowa sytuacja, że jedna nieduża gmina wydaje jednocześnie aż dwie publikacje popularyzujące lokalną historię i do tego w stosunkowo pokaźnym nakładzie. Grabarczyk stwierdził, że na finalny pozytywny efekt złożyło się tu zwłaszcza szereg dobrych wyborów podejmowanych przez osoby zaangażowane w sprawę wydania publikacji i obchodów jubileuszowych.

– Początkowo nie byłem pewien, czy wydanie publikacji w tak stosunkowo krótkim czasie jest w ogóle możliwe. Ale nie znałem jeszcze wtedy możliwości pani wójt Bożeny Wieloch. W naszych kontaktach z urzędem mieliśmy zawsze do czynienia z osobami kompetentnymi – mówił m.in. profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Miłym uzupełnieniem konferencji były występy uczniów. Legendę o Kasztelanie Warszyckim przedstawili uczniowie ZSP W Lipiu, przygotowani przez Jolantę Cyprych. Uczniowie ZSP w Parzymiechach wystąpili w inscenizacji „Urodziny Parzymiech” – przygotowanej pod kierunkiem Agaty Wester i Beaty Troczki.

Dwie zewnętrznie bardzo podobne książki, „Osiem wieków Dankowa nad Liswartą” i „Parzymiechy – 750 lat historii”, trafiły do każdego z domów w gminie Lipie. Warto podkreślić, że były dystrybuowane zupełnie bezpłatnie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

mammo

Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat

Ewa Chojnacka12 lutego 2019
autobus

Jeśli nie PKS, to co?

Jarosław Jędrysiak27 stycznia 2019
w42

Będzie bezpieczniej dzięki nowym parkingom

Jarosław Jędrysiak24 stycznia 2019
fgh

Nie sypmy popiołu do odpadów zmieszanych!

Jarosław Jędrysiak22 stycznia 2019
fdg

Małżeński jubileusz

Jarosław Jędrysiak8 grudnia 2018
gh

Kosmetyczne zmiany w radzie

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2018