Lipie

Wydali książki, zorganizowali konferencję

Miłym uzupełnieniem konferencji były występy uczniów.
GMINA LIPIE
Wydali książki, zorganizowali konferencję

JUBILEUSZ. Gmina Lipie podsumowała odbywające się rok po roku obchody najpierw 750-lecia Parzymiech, potem 800-lecia Dankowa. W poniedziałek w GOK-u w Lipiu odbyła się konferencja popularnonaukowa dotycząca dziejów tych miejscowości

Konferencja zgromadziła słuchaczy, którzy mieli następnie możliwość zapoznania się z działaniami podejmowanymi przez gminę Lipie na rzecz zachowania i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wydanie dwóch publikacji, dofinansowanych ze środków unijnych za pośrednictwem LGD Zielony Wierzchołek Śląska, to ostatnie z szeregu wydarzeń, które wpisano w program obchodów jubileuszy dwóch z najstarszych miejscowości w gminie. Konferencja była tu swego rodzaju podsumowaniem i krokiem ku popularyzacji wiedzy o przeszłości tej małej ojczyzny.

W kilku wystąpieniach prelegentów zawarto szereg ciekawych informacji dotyczących historii tych miejscowości. Warto tu zaznaczyć, że wśród biorących udział w konferencji oraz wśród autorów opracowań znajdują się uczeni, w tym z tytułami profesorskimi, z trzech różnych uczelni w kraju. Jak podkreślił w swym wystąpieniu prof. Tadeusz Grabarczyk – wraz z dr. Andrzejem Kobusem współredaktor publikacji poświęconej Dankowowi – to wyjątkowa sytuacja, że jedna nieduża gmina wydaje jednocześnie aż dwie publikacje popularyzujące lokalną historię i do tego w stosunkowo pokaźnym nakładzie. Grabarczyk stwierdził, że na finalny pozytywny efekt złożyło się tu zwłaszcza szereg dobrych wyborów podejmowanych przez osoby zaangażowane w sprawę wydania publikacji i obchodów jubileuszowych.

– Początkowo nie byłem pewien, czy wydanie publikacji w tak stosunkowo krótkim czasie jest w ogóle możliwe. Ale nie znałem jeszcze wtedy możliwości pani wójt Bożeny Wieloch. W naszych kontaktach z urzędem mieliśmy zawsze do czynienia z osobami kompetentnymi – mówił m.in. profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Miłym uzupełnieniem konferencji były występy uczniów. Legendę o Kasztelanie Warszyckim przedstawili uczniowie ZSP W Lipiu, przygotowani przez Jolantę Cyprych. Uczniowie ZSP w Parzymiechach wystąpili w inscenizacji „Urodziny Parzymiech” – przygotowanej pod kierunkiem Agaty Wester i Beaty Troczki.

Dwie zewnętrznie bardzo podobne książki, „Osiem wieków Dankowa nad Liswartą” i „Parzymiechy – 750 lat historii”, trafiły do każdego z domów w gminie Lipie. Warto podkreślić, że były dystrybuowane zupełnie bezpłatnie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie

Odpowiedzialna pracownica nagrodzona

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Podali, kto odpowiada za odśnieżanie

Jarosław Jędrysiak7 grudnia 2023

Pojedzie do Doliny Krzemowej

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2023

„Być jak Ignacy” w Lipiu

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2023

Tablica pokaże jakość powietrza

Jarosław Jędrysiak30 maja 2023

Gminna aplikacja pomoże z odpadami

Jarosław Jędrysiak17 maja 2023