Kłobuck

Przy śniadaniu o nauce i pracy

Spotkanie przedsiębiorców i nauczycieli uczących zawodów ma posłużyć lepszej korelacji między tym, co dzieje się w szkole i tym, co jest oczekiwane w zakładach pracy.
BARTOSZ SZYMOCHA
Przy śniadaniu o nauce i pracy

EDUKACJA. W formule śniadania biznesowego zorganizowano w Zespole Szkół nr 2 w Kłobucku forum wymiany doświadczeń i rozpoznania potrzeb z udziałem przedsiębiorców, czyli przyszłych pracodawców dzisiejszych uczniów szkoły

– Inspiracją do realizacji „Śniadania dla przedsiębiorców” stały się coraz bardziej popularne śniadania biznesowe – mówi Milena Kościelniak, współorganizatorka inicjatywy. – Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń do konstruktywnej dyskusji na temat relacji między pracodawcą a uczącym się u niego zawodu uczniem. Zależało nam jednak, aby wszystko odbyło się bez zadęcia, w przyjaznej atmosferze. A wspólny stół zawsze temu sprzyja – dodaje.

Dobór zaproszonych gości był tu ściśle uzależniony od wachlarza profesji, jakie można zgłębić w kłobuckiej szkole średniej. Reprezentowane były więc branże od stolarskiej przez budowlaną i fryzjerską po związaną z przemysłem spożywczym. Celem wszystkich starań było tu dołożenie swojej cegiełki do rozwiązywania problemu braku na rynku odpowiednio wyszkolonych fachowców. Przedsiębiorcy, czyli pracodawcy, są tu osobami najbardziej kompetentnymi, by wskazać, jacy fachowcy są dziś potrzebni i czego się od nich obecnie oczekuje.

– Zależało nam na poznaniu perspektywy tych, którzy, chcąc pozyskać odpowiednio przygotowanego i wyszkolonego pracownika, muszą naprawdę wiele zainwestować, często bez gwarancji zwrotu poniesionych nakładów – wyjaśnia Michał Kowalik, kierownik kształcenia praktycznego w ZS nr 2.

– Nie mamy zbyt wielu okazji, by spotkać się w szerszym gronie z przedsiębiorcami i zwyczajnie z nimi porozmawiać, wymienić opinie, podzielić się obserwacjami – dodaje Milena Kościelniak. – Oczywiście odbywają się spotkania, ale jednak zazwyczaj indywidualne. Uznaliśmy, że malejąca ilość uczniów w danym zawodzie to nasze wspólne zmartwienie, a więc tylko wspólnie jesteśmy w stanie wypracować sensowne rozwiązania – uważa.

Spotkanie przyniosło rezultaty. Obie strony wymieniły się wieloma uwagami dotyczącymi szkolenia nowych kadr. Jak mówi Kowalik, tematów było tak wiele, że poza śniadaniem w takiej formule można by jeszcze zorganizować także obiad, może i podwieczorek oraz kolację. A i tak pozostałoby jeszcze wiele do omówienia.

– Spraw dotyczących praktycznej nauki zawodu, nad którymi warto się wspólnie pochylić, jest naprawdę sporo. Pewne kwestie zostały ledwie dotknięte, Ale, co dla nas bardzo ważne, są dostrzegane nie tylko przez szkołę – dodaje kierownik szkolenia praktycznego. Już zdecydowano, że podobna wymiana poglądów odbywać się będzie cyklicznie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Znów dojedziesz linią 64 do Częstochowy

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2024

Teatralne rozmaitości w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2024

„Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci”

Jarosław Jędrysiak22 kwietnia 2024

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024