Będzie nowa linia wysokiego napięcia – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Będzie nowa linia wysokiego napięcia

Burmistrz odczytał informację o planach Polskich Sieci Energetycznych na terenie gminy Kłobuck.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Będzie nowa linia wysokiego napięcia

INFRASTRUKTURA. Zapotrzebowanie na prąd nie maleje, a jego dostarczanie wymaga budowy nowych linii. Line 400 kV potrzebują przestrzeni, w której nie można się potem budować. Gdzie wstępnie taka inwestycja ma powstać na terenie gminy Kłobuck?

– Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA w piśmie złożonym 12 czerwca poinformowały o trwających pracach przedinwestycyjnych na potrzeby budowy linii 400 kilowoltów relacji Trębaczew – nacięcie linii Joachimów–Wielopole, które ma stanowić strategiczny element krajowego systemu elektroenergetycznego. Ma też na celu poprawienie bezpieczeństwa dostawy energii elektrycznej w południowej części kraju – podał we wtorek na sesji burmistrz Jerzy Zakrzewski.

Trębaczew jest koło Działoszyna, linia pójdzie stamtąd mniej więcej na południe. Gdzie wyznaczono ją na terenie gminy Kłobuck? Wstępnie są to obręby geodezyjne Kłobuck, BrodyMalina, Zagórze, Łobodno. W rejonie linii nastąpią pewne trwałe zmiany. – Jej realizacja wiązać się będzie z ustanowieniem pasa technologicznego o szerokości 70 metrów, po 35 metrów od osi linii, w którym obowiązywać będzie zakaz lokalizacji zabudowy mieszkaniowej oraz obowiązek uzgadniania z właścicielami sieci posadowienia wszelkich innych obiektów – podaje Zakrzewski. Właściciel sieci będzie też opiniować kwestie przeznaczenia terenu we wskazanym obrębie linii oraz planów zalesień.

Miasto obecnie przygotowuje informację o terenie, dla którego zaproponowano przebieg linii 400 kV.

Linia tego rodzaju ogranicza swobodę dysponowania terenem, przez który zostanie poprowadzona. Zarazem współcześnie inwestycje takie prowadzi się z uwzględnieniem wynagrodzenia za niedogodności dla właścicieli działek. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na prąd nowe linie są konieczne. Choć może jest z nimi trochę tak, jak z autostradami czy masztami telekomunikacyjnymi – każdy chce korzystać z prądu, drogi szybkiego ruchu czy telefonu komórkowego. Ale inwestycje, które to zapewniają, nie zawsze są mile widziane. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Michał Anioł

    2 lipca 2019 at 13:01

    A może by tak ziemią. Te słupy i linie nie są zbyt estetyczne ani bezpieczne. Może lepiej poprowadzić taką linię np. 2 metry pod ziemią lub głębiej wtedy straty przepływu prądu energetyka miała by mniejszy i w mniejszym stopniu ta linia była by mniej uciążliwa dla ludności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

urzad-miejski-klobuck

Projektują otoczenie urzędu

Jarosław Jędrysiak23 października 2020
zakrzewski

Boisko z (około)miesięcznym poślizgiem

Jarosław Jędrysiak20 października 2020
urzad-pracy

Urząd analizuje wnioski firm

Jarosław Jędrysiak20 października 2020
51

Kto miał oświetlić Szkolną?

Jarosław Jędrysiak19 października 2020
urzad-miejski

Rozdadzą dotacje na piece

Jarosław Jędrysiak19 października 2020
klobuck

Kontrolują ścieki (i nie tylko)

Jarosław Jędrysiak18 października 2020