Powiat

Kłobucczanie tracą pracę

Dane z maja pokazują, że w ciągu miesiąca w samym tylko powiecie kłobuckim przybyło kolejnych 96 bezrobotnych. ARCH.
Kłobucczanie tracą pracę

RYNEK PRACY. Dopiero co pisaliśmy o pogarszających się wskaźnikach z rynku pracy. Według danych z maja – jest jeszcze gorzej. Czy oto nadchodzą znów trudne czasy dla pracowników?

Urząd Pracy w Kłobucku opublikował już dane za maj. Zestawienie ich z danymi z poprzednich miesięcy, o których wspominaliśmy, pisząc, że są obawy, iż oto wraca zmora bezrobocia, pokazuje dość jasno, że obawy te nie są przesadzone. Zresztą zewsząd słyszy się coraz regularniej o przypadkach utraty pracy. Lub o istotnych zmianach wynikających z obecnej sytuacji w gospodarce. Co pokazują majowe dane instytucji zajmującej się rynkiem pracy w powiecie?
Pół tysiąca więcej bezrobotnych
Zacznijmy od danych już wcześniej podanych. W kwietniu było w powiecie 2529 osób bezrobotnych, to znaczy o 134 więcej niż w marcu. Dane za maj nie mogą uspokajać. W najświeższym sprawozdaniu o rynku pracy Urząd Pracy w Kłobucku odnotował 2625 osób bezrobotnych w powiecie. Podkreślmy dodatkowo, że cały czas mowa o bezrobotnych zarejestrowanych – faktyczna liczba osób bez pracy, obejmująca też niezarejestrowanych (z jakiegokolwiek powodu), może być wyższa, choć siłą rzeczy może wymykać się statystykom. Dane z maja pokazują, że w ciągu miesiąca w samym tylko powiecie kłobuckim przybyło kolejnych 96 bezrobotnych. Jeśli policzyć od końca marca, czyli od początku problemów z epidemią, to już wzrost liczby osób bez pracy o 230. To tyle, ile może być osób zdolnych do pracy w jednej niedużej wiosce. Albo na niedużym osiedlu. Liczby są jeszcze bardziej niepokojące, jeśli zestawić liczbę bezrobotnych na początku tego roku i na koniec maja (czyli według najświeższego już sporządzonego raportu urzędu pracy). Na koniec grudnia było w powiecie 2131 osób bez pracy. Do końca maja przybyły 494 osoby. To prawie pół tysiąca więcej bezrobotnych niż było na początku roku. I to w stosunkowo niedużym powiecie.
Znacznie gorzej niż rok temu
Rynek pracy podlega wahaniom zależnie od pory roku. Chodzi tu o dostępność różnych ofert i form zajęć zarobkowych zależnych od okresowych warunków. W ciepłej porze roku dochodzą prace sezonowe, które mogą wpływać na poziom bezrobocia. I takie zjawisko było zauważalne w roku ubiegłym, gdy między końcem stycznia i końcem maja liczba bezrobotnych spadła o 422. A w tym roku? W tym roku nic nie pomogła nawet zmiana sezonu na bogatszą w oferty pracy wiosnę. Od końca stycznia do końca maja 2020 roku liczba bezrobotnych w powiecie wzrosła (tak! wzrosła, a nie spadła) o 328 osób!
Gorzej w firmach
Jak pisaliśmy niedawno, w niepokojących statystykach szczególnie zwraca uwagę wzrost liczby osób zwolnionych „z przyczyn dotyczących zakładu pracy”. Tych przyczyn zakłady dające pracę w naszym regionie mają najwyraźniej coraz więcej. Już w kwietniu było widać wzrost liczby zwolnionych z pracy z tak właśnie określonych przyczyn. To było 269 osób w kwietniu. A w maju? Jest istotnie gorzej, bo takich osób odnotowano 321.
Nie chcemy uprawiać czarnowidztwa i pisać, co będzie dalej. Trudno jednak tak po prostu nie mieć obaw o stan naszej gospodarki po koronawirusowym kryzysie, skoro tak wyglądają dane z lokalnego rynku pracy.

w1

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie kłobuckim w 2020 roku.

w2
Osoby bezrobotne „zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy”.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024