Dankowice

Sołecka Akademia Zdrowia i Urody

Sołtys Jakub Zalewski daje świetny przykład na to, że w naszym społeczeństwie drzemie sporo energii i woli działania. Potrzeba jedynie właściwie je zmotywować. Szkoda, że nie każdy sołtys to potrafi.
Sołecka Akademia Zdrowia i Urody

KONKURS. Członkowie stowarzyszenia „Wspólnie dla Dankowic” wzięli udział w konkursie grantowym „FIO Śląskie Lokalnie 2020”. Ich pomysł Sołeckiej Akademii Zdrowia i Urody zyskał uznanie. I przede wszystkim dostał pieniądze na realizację

Podstawą sukcesu – otrzymania grantu – był ciekawy projekt. – Zrobili burzę mózgów, wybrali konkretny pomysł, napisali ciekawy wniosek i otrzymali mikrogrant w wysokości 4950 zł na realizację projektu „Sołecka Akademia Zdrowia i Urody”. W konkursie grantowym FIO Śląskie 2020 ramach naboru złożono 600 wniosków z całego województwa, a 123 wnioski zostały skierowane do dofinansowania. Wśród nich wysoką ocenę merytoryczną otrzymał projekt z Dankowic. Dzięki temu w sierpniu i we wrześniu zorganizujemy ciekawe warsztaty o tematyce prozdrowotnej dla naszych mieszkańców – mówi Marcin Pyzik, prezes stowarzyszenia.
Realizację projektu poprzedzi rekrutacja. Powinno być bezpiecznie nawet mimo epidemii, bo wszystko odbędzie się na świeżym powietrzu i z zachowaniem zasad ostrożności według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem przedsięwzięcia jest tu szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna, rozwijanie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie oraz integracja mieszkańców Dankowic.
– W ramach Sołeckiej Akademii Zdrowia i Urody odbędzie się cykl edukacyjnych spotkań dla osób dorosłych. Będą warsztaty z psychologiem, kosmetyczką, dietetyczką, lekarzami, fizjoterapeutką uroginekologiczną i farmaceutką. Projekt zakończy się uroczystym finałem. Nie zabraknie również niespodzianek dla wszystkich uczestników – opisuje prezes.
Warto dodać, że Dankowice otrzymały dofinansowanie w niemal pełnej możliwej kwocie. Limitem było 5 tys. zł – tutejszy projekt otrzymał tylko troszeczkę mniej. (jar)

PROJEKTY Z DANKOWIC
Już od kilku lat mieszkańcy Dankowic realizują kolejne projekty społeczne na rzecz własnej społeczności i wsi. Wspólną pracą i wysiłkiem udało się w Dankowicach osiągnąć wiele. Aby zdziałać jeszcze więcej, powołano też lokalne stowarzyszenie. Organizacja ta zrzesza wielu aktywnych mieszkańców, posiada osobowość prawną, a to już oczywiście jest wymagane w wielu konkursach grantowych. Prezesem stowarzyszenia jest Marcin Pyzik, były przewodniczący Młodzieżowej Rady Sołeckiej, obecnie również radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Zdaniem sołtysa Dankowic, Jakuba Zalewskiego, który stoi za tym niecodziennym „rozruszaniem” miejscowej społeczności i pchnięciem jej do działania, kolejne realizowane przez młode pokolenie projekty dowodzą, że wiedza zdobywana przez młodzież na wspólnych sołeckich wyjazdach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach nie poszła na marne. Dankowiczanie nie tylko wyjeżdżają po wiedzę i dla wymiany doświadczeń. Sami też przyjmują gości. Teraz, we wrześniu – jeśli planów nie pokrzyżuje epidemia – będą gościć w Dankowicach forum liderów i organizacji młodzieżowych z naszego regionu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dankowice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Dankowice

Terapia zajęciowa już od dekady

Jarosław Jędrysiak29 lutego 2024

Woda zalewa drogę i posesje mieszkańców

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2024

Ekologiczne warsztaty dla pokoleń

Jarosław Jędrysiak27 listopada 2023

Włączali myślenie – w trosce o cyberbezpieczeństwo

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2023

O bezpieczeństwie w Dankowicach

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2023

Dankowice w filmowym dokumencie

Jarosław Jędrysiak21 listopada 2022