Kłobuck, powiat

Znów akcja „Bezpieczny pieszy”

Ponownie kontrolowano wzajemne zachowania kierowców i pieszych na kłobuckich drogach.
Znów akcja „Bezpieczny pieszy”

POLICJA. Łatwo zauważyć, że policja dosłownie co chwilę uruchamia w tym roku akcję ukierunkowaną na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Łatwo też zapamiętać, by na stosowne przepisy zwracać uwagę, bo nietrudno być przyłapanym na ich łamaniu

Z jednej strony powinno się przestrzegać przepisów z powodu świadomości, że ich łamanie może doprowadzić do wyrządzenia krzywy pieszemu. Z drugiej strony – jeśli już ktoś takie konsekwencje lekceważy – może pomóc świadomość, że wykroczenie zostanie zauważone i ukarane. Częste akcje „Bezpieczny pieszy” wskazują, że policja może obserwować zachowania na drodze dosłownie w dowolnym momencie. Którykolwiek argument bardziej przemówi do rozsądku – jest może sprawą drugorzędną. Celem i tak jest poprawa bezpieczeństwa pieszych.
Ostatnią taką policyjną akcję, jedną z całej ich serii w tym roku, prowadzono w ubiegłym tygodniu. I znowu przyłapano na wykroczeniach sporo osób.
– Mundurowi ujawnili łącznie 21 wykroczeń popełnionych przez łamiących przepisy kierowców. Jeden z kierowców, w rejonie przejścia dla pieszych, przekroczył dozwoloną prędkość o 68 km/h, za co został ukarany wysokim mandatem karnym, punktami karnymi i utratą prawa jazdy – podaje mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz z kłobuckiej komendy policji.
Co musi kierowca?
Niby dobrze o tym wiadomo, bo w końcu przepisy trzeba znać, żeby dostać prawo jazdy. Może jednak warto tu nieco przypomnieć. Jakie są obowiązki kierowcy względem pieszego?
Zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który się przed takim przejściem zatrzymał. To dość często spotykane wykroczenia. Do tego bardzo groźne – mogące prowadzić nawet do wypadków, których skutkiem będzie śmierć pieszego. Trzeba pamiętać, że pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych. Ale już w strefie zamieszkania – oznaczanej specjalnym znakiem, który często widuje się choćby przy wjazdach na osiedlowe ulice – pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni, czyli również tam, gdzie nie ma przejść, a do tego ma wtedy cały czas pierwszeństwo przed pojazdami. Kierowca musi ustąpić w każdym przypadku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, powiat

Księgi wieczyste z Kłobucka do Częstochowy?

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023

Świętowaliśmy rocznicę konstytucji

Jarosław Jędrysiak7 maja 2022

Podpisanie umów na przebudowę dróg gminnych

Marcin Syguda22 kwietnia 2022

Wsparcie dla goszczących uchodźców

Jarosław Jędrysiak31 marca 2022

Dzień Kobiet

Marcin Syguda8 marca 2022