Częstochowa

Za nami festiwal im. Piotra Machalicy

fot. Łukasz Kolewiński
Za nami festiwal im. Piotra Machalicy

Od piątku do niedzieli trwały rozmaite wydarzenia poświęcone zmarłemu dwa lata temu dyrektorowi artystycznemu Teatru im. A. Mickiewicza. Na finałowym koncercie była pełna sala.

Trzy dni wspomnień o wybitnym aktorze, reżyserze, wykonawcy piosenek poetyckich zwieńczył koncert pod tytułem ,,Moje chmury płyną nisko”. Duża sala teatralna gmachu przy ul. Kilińskiego szczelnie wypełniła się publicznością, a wśród wykonawców znaleźli się m.in. Magda Umer, Cezary Żak, Katarzyna Żak, Ewa Żmijewska, Artur Żmijewski, Janusz Strobel, André Hübner-Ochodlo, Olek Klepacz czy Muniek Staszczyk. Na scenie nie zabrakło też częstochowskich instrumentalistów, którzy kiedyś akompaniowali Piotrowi Machalicy podczas jego recitali – jak Michał Rorat czy Krzysztof Niedźwiecki.

Publiczność witali dyrektor częstochowskiej miejskiej sceny teatralnej Robert Dorosławski oraz Aleksandra Sosnowska-Machalica, prezeska organizującej cały Festiwal fundacji, której patronuje postać Piotra Machalicy. Ze strony władz samorządowych Częstochowy do wszystkich obecnych zwrócił się prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Dziękował osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie Festiwalu. – Te ostatnie trzy dni z Piotrem Machalicą są znakomitym świadectwem tego, jak wszechstronnym, twórczym i cenionym był artystą – mówił prezydent. – Ale są też dowodem na to, co z perspektywy nas – częstochowianek i częstochowian – jest chyba najistotniejsze: jak głęboki i warty pielęgnowania ślad zostawiły tutaj jego charyzma, praca aktorska, reżyserska i dyrektorska w naszym Teatrze.

Galowy koncert był ostatnim punktem festiwalowego programu, który od piątku objął m.in. spektakl ,,Serca na odwyku” – także w Teatrze im. Adama Mickiewicza, spotkanie z cyklu ,,Nieśmiertelni” w sali kina OKF ,,Iluzja” czy wystawę fotograficzną wokół kreacji aktorskich stworzonych przez lata przez Piotra Machalicę – w Miejskiej Galerii Sztuki.

Po pierwszej edycji Festiwalu w przestrzeni Częstochowy pozostanie też symboliczny ślad materialny, w postaci stojącej w III Alei ławeczki, na której można przysiąść obok rzeźby przedstawiającej aktora. Została odsłonięta na otwarcie Festiwalu przez poetę i pieśniarza Jana Wołka, w towarzystwie m.in. Adama Machalicy i Hanny Śleszyńskiej. Więcej pisaliśmy na ten temat tuż po tym wydarzeniu.

Przedwcześnie zmarły w grudniu 2020 roku Piotr Machalica był związany z Częstochową przez – jak się niestety okazało – ostatnie kilkanaście lat swojego życia. Był dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza; można było go tu wielokrotnie oglądać także na scenie – w spektaklach, przedstawieniach muzycznych i recitalach z piosenką autorską i poetycką. Jego grób znajduje się na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022