Zdrowe Serce w Kłobucku – podsumowanie kampanii prozdrowotnej – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Zdrowe Serce w Kłobucku – podsumowanie kampanii prozdrowotnej

Zdrowe Serce w Kłobucku – podsumowanie kampanii prozdrowotnej

W dniu 19 września o godz. 13.00 na kłobuckim rynku odbyło się wydarzenie „Zdrowe Serce w Kłobucku”, współorganizowane przez Fundację Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” oraz Stowarzyszenie 42-100 Zajawka

Kampania odbywała się z inicjatywy prezes Fundacji ŚCCS Alicji Chachaj, prezesa PSE Andrzeja Sękiewicza, wolontariusza Fundacji ŚCCS Piotra Desperaka oraz członka Stowarzyszenia 42-100 Zajawka Marcina Merdy w ramach XIV edycji Dni Długoszowskich. Patronat nad wydarzeniem objęli prof. Marian Zembala oraz starosta powiatu kłobuckiego Henryk Kiepura.
W czasie trwania wydarzenia przeprowadziliśmy łącznie 100 oznaczeń cholesterolu, ponad 250 badań poziomu glikemii oraz tyle samo pomiarów ciśnienia tętniczego. Wykonaliśmy również około 50 badań tzw. smokolizerem przeznaczonym do oceny układu oddechowego wśród osób palących. Ponadto w trakcie badań rozmawialiśmy z mieszkańcami powiatu kłobuckiego na temat profilaktyki, aktywności fizycznej, zdrowej diety, a także diagnostyki i leczenia chorób serca i naczyń. W działaniach tych główną rolę odegrał zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Fundacji ŚCCS w składzie: prezes Fundacji ŚCCS Alicja Chachaj, lekarze Aneta Ciślak Piotr Desperak i Karol Kukowka, przełożona pielęgniarek Oddziału Serca i Naczyń ŚCCS w Zabrzu Krystyna Czapla, kierownik Zespołu Rehabilitacji Ruchowej Irena Młynarczyk, zastępca kierownika Działu Epidemiologii ŚCCS Anna Gibas oraz wolontariusze Fundacji ŚCCS.
Ponadto podczas wydarzenia przybliżyliśmy mieszkańcom Kłobucka niezwykle istotne i ciekawe zagadnienie, jakim jest idea transplantacji. „Tak dla transplantacji” to ogólnopolski program Fundacji ŚCCS, którego głównym zadaniem jest popularyzacja idei transplantacji oraz pomoc osobom niepełnosprawnym.
W trakcie wydarzenia można było skorzystać ze szkolenia dotyczącego prawidłowego wykonywania nordic walking organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Ponadto dzięki zaangażowaniu Łukasza Gancarka oraz Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Kłobucku w specjalnie przygotowanej strefie odbyły się pokazy i praktyczne ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych – dzięki przychylności prezesa Znicza Kłobuck Daniela Zalskiego kłobucki rynek zamienił się w boisko piłkarskie, gdzie zaprezentowano umiejętności naszych najmłodszych sportowców.
W imieniu inicjatorów i organizatorów wydarzenia pragnęlibyśmy podziękować wszystkim Mieszkańcom Kłobucka, którzy przybyli na rynek celem wykonania podstawowych badań i konsultacji lekarskich. Państwa zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Kłobucczanie swoją obecnością pokazali, że działania profilaktyczne i prozdrowotne są dla nich ważne, a dla nas ta obecność jest klarownym sygnałem do następnych kampanii prozdrowotnych. Mamy nadzieję, że dzięki przychylności lokalnego samorządu już w przyszłym roku z większym rozmachem i jeszcze większą energią Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz kolejny zawita na kłobucki rynek. Pragnęlibyśmy ponadto złożyć podziękowania dyrekcji kłobuckiego ZOZ oraz dyrektorom kłobuckich szkół i przedszkoli za pomoc w organizacji „Zdrowego Serca w Kłobucku”.
Dziękujemy zespołowi „Gazety Kłobuckiej” za objęcie patronatem naszej akcji. Mamy nadzieję na dalszą współpracę przy okazji kolejnych prozdrowotnych kampanii na terenie naszego powiatu. Jeszcze raz dziękujemy z całego serca!

Organizatorzy Zdrowego Serca w Kłobucku
Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca
Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne Wieniawa
Stowarzyszenie 42-100 Zajawka

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

kosz-na-smieci

Na co idą opłaty za śmieci?

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2020
pszok

Punkt zbiórki odpadów działa

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2020
policja

Emerytka straciła oszczędności życia

Jarosław Jędrysiak31 maja 2020
soluch

Janusz Soluch na czele rady

Jarosław Jędrysiak27 maja 2020
dzien-samorzadowca

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA SAMORZĄDOWCA

Ewa Chojnacka27 maja 2020
urzad

Kłobuckie ulgi w czynszach

Jarosław Jędrysiak26 maja 2020