Drób górą! – Gazeta Kłobucka
Region

Drób górą!

Zwyciężczyni, pani Renata Wiesner, gospodarzy na powierzchni 2,6 hektara.
ARCH. KRUS
Drób górą!

KONKURS. Za nami finał regionalnego XVII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, organizowanego przez KRUS. Wygrało gospodarstwo rolne pani Renaty Wiesner z miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim

Etap regionalny rozstrzygnięto w zabytkowych, pięknych wnętrzach historycznej części Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – sali marmurowej. Patronat nad tą częścią wojewódzkiego konkursu objął Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Nagrody wręczał gospodarz miejsca, wicewojewoda śląski, Robert Magdziarz. Oprócz wręczanego uczestnikom cennego sprzętu i narzędzi do gospodarstwa domowego nagrodą były zdjęcia ze słynnego westybulu katowickiego urzędu.

Zwyciężczyni, pani Renata Wiesner, gospodarzy na powierzchni 2,6 hektara. Od 20 lat prowadzi działalność ujętą, według nomenklatury urzędniczej, w „dziale specjalnym produkcji rolnej” – czyli hodowlę kurcząt. W jej halach hodowlanych znajduje się w tej chwili 70 tys. sztuk tych zwierząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów kurcząt, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Do hal wejść nie można, ze względu na ryzyko wprowadzenia chorób. Zautomatyzowane wnętrza, jak i pomieszczenia nafaszerowane maszynami i osprzętem, robią duże wrażenie.

Drugie miejsce przyznano państwu Annie i Piotrowi Mikołajczykom z miejscowości Czechowice-Dziedzice, w gminie Czechowice-Dziedzice, w powiecie bielskim.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo pani Barbary Waleczek z miejscowości Mnich, w gminie Chybie, powiat cieszyński.

Do XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, zgłosiło się 14 indywidualnych gospodarstw rolnych z terenu działania Placówki Terenowej KRUS w Katowicach oraz współpracujących placówek terenowych w: Rybniku, Raciborzu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu. Oprócz laureatów nie zapomniano nagrodzić pozostałych uczestników konkursu, w którym udział wymaga trochę odwagi od startujących. Podstawą do oceny jest bowiem profesjonalny audyt dokonywany przez specjalistów z PIP, KRUS, ŚODR, Śląskiej Izby Rolniczej.

Dziewieciorgu uczestnikom przyznano wyróżnienia. Byli to: Edyta Grela z Woli Libertowskiej, w gminie Żarnowiec, w powiecie zawierciańskim; Justyna i Zbigniew Czech z Jeziorowic, w gminie Żarnowiec, w powiecie zawierciańskim; Leszek Adamczyk z Olzy, w gminie Gorzyce, w powiecie wodzisławskim; Dominik Hohenberg z Pniowa, w gminie Toszek, w powiecie gliwickim; Grzegorz Badura z Kieleczek, w gminie Wielowieś, w powiecie gliwickim; Dorota i Adam Cieślar z Dzięgielowa, w gminie Goleszów, w powiecie cieszyńskim; Waldemar Kukla z Jasienicy, w gminie Jasienica, w powiecie bielskim; Grzegorz Krywult z Bielska-Białej, Piotr Gruszka z Żabnicy, w gminie Węgierska Górka, w powiecie żywieckim.

Specjalnie wyróżniono Mariolę i Damiana Walusiów z Tychów oraz Pawła Salamona z miejscowości Połomia, w gminie Mszana, powiat wodzisławski.

Cenne nagrody dla laureatów i wyróżnionych ufundowali: OR KRUS w Częstochowie, Śląska Izba Rolnicza w Katowicach, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, AGROFUN Ośrodek szkolenia i pozyskiwania środków unijnych w Raciborzu, Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach, Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. (oprac. red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

koleje-rozszerzaja-oferte

Koleje rozszerzają ofertę na długi weekend

Adam Świerczyński16 sierpnia 2019
NIK kontroluje SOR-y 3370

NIK kontroluje SOR-y

Adam Świerczyński15 sierpnia 2019
zastrzyk

Nie ma szczepień – nie ma przedszkola

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
vcv

Zabrzańscy chirurdzy będą operować na Parkitce

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
K - ITD sprawdza duże pojazdy (1106) + fot

ITD sprawdza duże pojazdy

Jarosław Jędrysiak6 sierpnia 2019
studenciak pojedzie

„Studenciak” pojedzie kolejny raz

Ewa Chojnacka6 sierpnia 2019