Drób górą! – Gazeta Kłobucka
Region

Drób górą!

Zwyciężczyni, pani Renata Wiesner, gospodarzy na powierzchni 2,6 hektara.
ARCH. KRUS
Drób górą!

KONKURS. Za nami finał regionalnego XVII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, organizowanego przez KRUS. Wygrało gospodarstwo rolne pani Renaty Wiesner z miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim

Etap regionalny rozstrzygnięto w zabytkowych, pięknych wnętrzach historycznej części Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – sali marmurowej. Patronat nad tą częścią wojewódzkiego konkursu objął Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Nagrody wręczał gospodarz miejsca, wicewojewoda śląski, Robert Magdziarz. Oprócz wręczanego uczestnikom cennego sprzętu i narzędzi do gospodarstwa domowego nagrodą były zdjęcia ze słynnego westybulu katowickiego urzędu.

Zwyciężczyni, pani Renata Wiesner, gospodarzy na powierzchni 2,6 hektara. Od 20 lat prowadzi działalność ujętą, według nomenklatury urzędniczej, w „dziale specjalnym produkcji rolnej” – czyli hodowlę kurcząt. W jej halach hodowlanych znajduje się w tej chwili 70 tys. sztuk tych zwierząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów kurcząt, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Do hal wejść nie można, ze względu na ryzyko wprowadzenia chorób. Zautomatyzowane wnętrza, jak i pomieszczenia nafaszerowane maszynami i osprzętem, robią duże wrażenie.

Drugie miejsce przyznano państwu Annie i Piotrowi Mikołajczykom z miejscowości Czechowice-Dziedzice, w gminie Czechowice-Dziedzice, w powiecie bielskim.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo pani Barbary Waleczek z miejscowości Mnich, w gminie Chybie, powiat cieszyński.

Do XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, zgłosiło się 14 indywidualnych gospodarstw rolnych z terenu działania Placówki Terenowej KRUS w Katowicach oraz współpracujących placówek terenowych w: Rybniku, Raciborzu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu. Oprócz laureatów nie zapomniano nagrodzić pozostałych uczestników konkursu, w którym udział wymaga trochę odwagi od startujących. Podstawą do oceny jest bowiem profesjonalny audyt dokonywany przez specjalistów z PIP, KRUS, ŚODR, Śląskiej Izby Rolniczej.

Dziewieciorgu uczestnikom przyznano wyróżnienia. Byli to: Edyta Grela z Woli Libertowskiej, w gminie Żarnowiec, w powiecie zawierciańskim; Justyna i Zbigniew Czech z Jeziorowic, w gminie Żarnowiec, w powiecie zawierciańskim; Leszek Adamczyk z Olzy, w gminie Gorzyce, w powiecie wodzisławskim; Dominik Hohenberg z Pniowa, w gminie Toszek, w powiecie gliwickim; Grzegorz Badura z Kieleczek, w gminie Wielowieś, w powiecie gliwickim; Dorota i Adam Cieślar z Dzięgielowa, w gminie Goleszów, w powiecie cieszyńskim; Waldemar Kukla z Jasienicy, w gminie Jasienica, w powiecie bielskim; Grzegorz Krywult z Bielska-Białej, Piotr Gruszka z Żabnicy, w gminie Węgierska Górka, w powiecie żywieckim.

Specjalnie wyróżniono Mariolę i Damiana Walusiów z Tychów oraz Pawła Salamona z miejscowości Połomia, w gminie Mszana, powiat wodzisławski.

Cenne nagrody dla laureatów i wyróżnionych ufundowali: OR KRUS w Częstochowie, Śląska Izba Rolnicza w Katowicach, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, AGROFUN Ośrodek szkolenia i pozyskiwania środków unijnych w Raciborzu, Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach, Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. (oprac. red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

zus-klobuck

Znów rośnie liczba pracujących cudzoziemców

Jarosław Jędrysiak1 października 2020
kolorz-dominik

Polski samochód elektryczny będzie produkowany w Jaworznie?

Ewa Chojnacka30 września 2020
prokuratura-katowice

Katowice. Klub sportowy jak pralnia pieniędzy

Ewa Chojnacka28 września 2020
policja9432

Pijany traktorzysta z 3-letnim wnukiem w kabinie jeździł po wsi

Ewa Chojnacka24 września 2020
jolanta-widera-z-rudy-slaskiej

Mieszkanka Śląska była w kwarantannie 80 dni, miała wykonane aż 24 testy

Ewa Chojnacka24 września 2020
writ

Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie jest w Katowicach! To Wydział Radia i Telewizji UŚ

Ewa Chojnacka24 września 2020